Nedeľa 14. 07. 2024 11:21:32 | Meniny má Kamil

Kam za kultúrou v Žilinskom kraji? Na Liptove sa uskutoční výstava slovenských čuvačov

Národné plemeno psa slovenský čuvač bolo vyšľachtené na stráženie stád pred predátormi. Prvé registrované jedince sa narodili v roku 1929. Plemeno si ľudia môžu pozrieť cez víkend na ich Špeciálnej výstave psov vo Vavrišove, kde je celkovo prihlásených 47 psov, z toho 44 je priamo zo Slovenska. Pre TASR to uviedla za Klub chovateľov slovenských čuvačov Zdenka Slobodová.

TASR|22. september 2023|12:00:15

Zdroj: Facebook/Klub chovateľov slovenských čuvačov

Súvisiaci článok
Kultúrne podujatia tento týždeň: Žilinský festival kávy bude nezabudnuteľný a uskutoční sa aj Šláger paráda
Čítajte viac >

Výstava sa uskutoční v nedeľu, 24. septembra vo Vavrišove v okrese Liptovský Mikuláš. „Špeciálna výstava slovenských čuvačov je aj oslavou 90. výročia založenia klubu, ktorý založil Antonín Hrůza," doplnila Slobodová. Prezentácia psov sa začína o 9.00 h a vstup je pre verejnosť voľný. "Na jar, keď máme dve výstavy v jednom víkende, máme prihlásených približne 85 až 95 jedincov a výstavy sa organizujú v čase ovčiarskej nedele v skanzene Pribylina," ozrejmila.

Priblížila, že plemeno slovenský čuvač je bielej farby, aby bol v tme dobre rozoznateľný pred divo žijúcimi zvieratami. „Čuvač pri strážení stád nenaháňa zver, nie je lovec, nedokáže zver prenasledovať," podotkla s tým, že je výborný ochranca stád pred vlkom, rysom i medveďom.

Prvé narodené registrované jedince slovenského čuvača sa narodili v roku 1929. „V minulosti sa používal aj do záprahu ako lavínový pes, ale aj počas vojny ako strážca hraníc, postupne ho z tejto práce vytlačili iné plemená," spresnila Slobodová.

Slovenský čuvač sa aj v súčasnosti chová ako strážca obydlí, je láskavý k svojej rodine a miluje deti. Budúci majiteľ tohto plemena by mal byť trpezlivý a cieľavedomý. „Tí, ktorí by chceli vlastniť čuvača, je lepšie si zadovážiť jedinca s preukazom o pôvode, kde sú sledované aj povahové vlastnosti rodičov a predkovia sa dajú dohľadať," doplnila. Je podľa nej vhodný ako rodinný pes, treba však zvážiť jeho veľkosť.


Súvisiaci článok
V Žiline sa uskutoční Jesenné astronomické kino. Témou bude hlavne Jupiter a Saturn!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť