Nedeľa 15. 09. 2024 22:16:24 | Meniny má Jolana

Hygienici varujú pred zdravotným rizikom: Čo si všímať pri návšteve kúpaliska?

Najbezpečnejšie kúpanie je na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná úradmi verejného zdravotníctva. Skonštatovala to hlavná hygienička Slovenskej republiky, Tatiana Červeňová.

TASR|18. júl 2024|11:00:03

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Letné osvieženie: 5 miest na kúpanie v Žilinskom kraji, ktoré stoja za návštevu
Čítajte viac >

Ľudia si môžu skontrolovať aktuálny stav na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Hygienici odporúčajú všímať si farbu či zápach vody, ako aj okolie vodnej plochy.

„Najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná úradmi verejného zdravotníctva. Pred ich návštevou je dôležité informovať sa o ich aktuálnom stave, napríklad na webovej stránke www.uvzsr.sk,“ vysvetlila Červeňová.

Do vody netreba vstúpiť, ak na základe farby či zápachu pôsobí odpudivo. Tiež je dôležité všímať si okolie lokality. „Zo zdravotného hľadiska nie je bezpečné kúpať sa v prírodných vodných plochách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, pretože môže prenášať aj niektoré patogénne mikróby, napríklad salmonelu. Zvážiť treba aj kúpanie vo vodách, v blízkosti ktorých sa vyskytli uhynuté zvieratá alebo sú vyústené odpadové vody z kanalizácie,“ priblížil Darko Babjak z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva.

woman-doing-front-crawl-swimming.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

V prípade verejných bazénov si treba všímať poškodenia či slizovité povlaky na stenách a kachličkách. „Ak sú bazény v takomto stave, radíme nekúpať sa v nich,“ dodal Babjak.

Všeobecne zlá kvalita vody hrozí najmä na kúpaliskách s nekvalitnou prevádzkou, čo znamená, že sa tam nedostatočne vymieňa a dezinfikuje voda alebo sa prekračuje povolená návštevnosť. „Vizitkou nedostatočnej prevádzky môže byť i nevyhovujúci povrch stien bazénov (vedie k vytváraniu povlakov), ich nedostatočná mechanická očista či zlá údržba filtrov na úpravu recirkulujúcej vody,“ skonštatovala Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva.

Pred vstupom do bazéna by mali návštevníci skontrolovať farbu vody a jej zápach. Rovnako by sa mali pred každým vstupom do bazéna osprchovať a prejsť brodiskom. Do bazéna by nemali vstupovať ľudia s prenosnými ochoreniami. Na kúpaliskách je nutné používať WC a dodržiavať zásady osobnej hygieny.


Súvisiaci článok
Húb je v Žilinskom kraji menej. Pozrite sa, kde ich ešte nájdete (MAPA VÝSKYTU)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť