Sobota 23. 11. 2024 08:04:19 | Meniny má Klement

Rakovina kože je najagresívnejšia a môže postihnúť každého. Chráňte sa pred priamym slnkom

Mesiac máj je mesiacom povedomia o rakovine kože. Každý rok preto odborníci šíria osvetu a zvyšujú informovanosť o tomto ochorení. Osobitnú pozornosť pritom venujú melanómu, čo je agresívny typ rakoviny kože, ktorému sa dá predchádzať. Cieľom upozorňovania je zdôrazniť význam ochrany pred slnkom obzvlášť v letných mesiacoch, ktoré práve prichádzajú. ILUSTRAČNÉ FOTO: Andrea Piacquadio na Pexels.com

Radka Kostánová|7. máj 2023|19:05:59


Súvisiaci článok
Udržujte si čisté ruky a chráňte svoju rodinu. Aj to pripomína Svetový deň hygieny rúk
Čítajte viac >

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky informuje o tom, čo je melanóm a kde môže vzniknúť. „Koža sa skladá z viacerých typov buniek a jej súčasťou sú aj melanocyty - špecializované bunky, ktoré produkujú pigment určujúci sfarbenie pokožky. Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý vznikne v dôsledku premeny zdravých melanocytov a straty kontroly pri delení týchto buniek,“ priblížil.

Zároveň dodáva, že melanóm môže vzniknúť aj z už existujúceho znamienka na koži (vtedy je možné spozorovať premenu znamienka, konkrétne zmenu jeho tvaru, farby, veľkosti, prípadne jeho ohraničenia) alebo kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach či na chodidlách, na slizniciach.

melanom_2023.png FOTO: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Ochrániť kožu pred poškodením a znížiť riziko tejto rakoviny môžete nasledujúcimi krokmi:

1.Neopaľujte sa, a to ani rekreačne (priamemu slnku by obzvlášť nemali byť vystavené deti). Osvojte si poznatok, že opálená pokožka je znakom poškodenia slnkom – nič také ako zdravé opálenie neexistuje.

2.Vyhýbajte sa silnému priamemu slnečnému žiareniu, najmä v letných mesiacoch a medzi 11:00 – 15:00

3.Chráňte sa pred slnečným žiarením pomocou opakovaného nanášania krémov s ochranným faktorom proti UV žiareniu, prekrytím pokožky ľahkým priedušným oblečením, nosením pokrývky hlavy v exteriéri a slnečnými okuliarmi s UV ochranou.

4.Nepoužívajte soláriá.

5.Pravidelne kontrolujte svoju pokožku. Počas samovyšetrenia si všímajte akékoľvek zmeny vzhľadu kože a znamienok - mali by ste si všímať tmavú a škvrnitú farbu, nepravidelný tvar, neohraničené okraje, veľkosť znamienok a v prípade takýchto zmien čím skôr navštíviť lekára,

6.Absolvujte raz ročne kontrolu u dermatológa, ktorý zhodnotí rizikovosť už prítomných znamienok.

7.Ak plánujete dlhší pobyt v exteriéri, skontrolujte si UV index pre daný deň a dodržte odporúčania pre stanovenú hodnotu indexu

Aby ste získali a prirodzene doplnili vitamín D, úplne vám postačí krátky pobyt na slnku. Nemusíte sa vyhrievať hodiny. Ľuďom, ktorí majú svetlú pokožku a rýchlo sa spália, stačí byť na slnku 10 – max. 20 minút bez ochranných prostriedkov v čase pred 10. hodinou dopoludnia alebo popoludní po 16. hodine. Neodporúča sa na obed medzi 11. až 12. hodinou, to by mala byť už samozrejmosť. A ľuďom, ktorí majú tmavšiu pokožku a rýchlo sa opália do hneda, postačí pobyt na slnku len 10 – 20 minút bez ochranných prostriedkov v čase pred 11. hodinou dopoludnia alebo popoludní po 15. hodine.


Súvisiaci článok
Aneta Tichá si z majstrovstiev Európy odniesla ten najvyšší titul (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť