Hlavný hygienik Slovenskej republiky, Ján Mikas, zase zdôrazňuje to, že až 80 % infekcií sa šíri neumytými rukami. Pôvodcovia ochorení sa totiž môžu nachádzať na bežne používaných predmetoch, ako sú napríklad držadlá vo verejnej hromadnej doprave, držadlá na nákupných košíkoch, kľučky, tlačidlá zvončekov a výťahov, či vodovodné batérie.
FOTO: Úrad verejného zdravotnístva Slovenskej republiky
Každý človek, ktorý si zodpovedne umýva či dezinfikuje ruky, chráni seba a aj ľudí vo svojom okolí. Baktérie a nečistoty sa vďaka tomu nešíria na okolité povrchy, spoločné zariadenia v domácnosti a kancelárii, alebo na rôzne príslušenstvo, ktorého sa v priebehu dňa dotýkajú ďalší ľudia. Či už ide o kľučky, vypínače, platobný terminál či dotykové zariadenia, kopírka, volant, ovládač, mobilný telefón alebo iné spotrebiče.
„Mechanickým umývaním rúk pomocou mydla a vody odstraňujeme choroboplodné mikroorganizmy a tým obmedzujeme ich šírenie. Preto je hygiena rúk prvým predpokladom zabráneniu vzniku infekčných ochorení,“ doplnil Ján Mikas.
FOTO: Úrad verejného zdravotnístva Slovenskej republiky
Ruky je potrebné si umývať vždy, keď prídete domov z práce, zo školy alebo z vonkajšieho prostredia. Taktiež by ste mali dbať na hygienu rúk pred a po návšteve lekára, nemocnice, mestskej hromadnej dopravy, alebo aj pri použití toalety, pri príprave jedla a pred jeho konzumáciou. Dôležité je si ruky umyť aj po manipulácii so zvieratami, s odpadkovým košom, počas choroby alebo pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
Neumyté ruky môžu mať vážne následky!
Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nedostatočná hygiena rúk môže viesť k ochoreniam tráviaceho traktu (tzv. vírusovým hnačkovým ochoreniam: rotavírusová a norovírusová hnačka, žltačka typu A), k ochoreniam kože a slizníc, k respiračným infekciám (nádcha, chrípka) a tiež k infekciám rán. Taktiež je u imunodeficientných osôb a nemocničných pacientov je riziko nákazy vyššie a nebezpečnejšie ako u zdravého človeka. V dôsledku ochorenia alebo invazívnych zákrokov, ktoré podstúpili, majú zníženú imunitu.
FOTO: Úrad verejného zdravotnístva Slovenskej republiky
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť