„Je neakceptovateľné, aby sa nadnárodná korporácia rozhodla zatvoriť fabriku a nechala ľudí bez opory. Očakávam, že firma bude úzko spolupracovať s úradom práce a poskytne potrebné informácie včas, aby štát vedel efektívne pomôcť,“ uviedol Ondruš.
Zároveň upozornil na sporný postup európskeho vedenia firmy, ktoré o zatvorení fabriky informovalo náhle, bez akejkoľvek predchádzajúcej komunikácie s odbormi. „Rozhodnutie o zatvorení závodu prišlo bez konzultácie s miestnymi ani európskymi zamestnaneckými radami. Ľudia sa dozvedeli, že končia, bez možnosti pripraviť sa. Toto je presne ten scenár, ktorý chceme do budúcnosti v Európskej únii zakázať,“ podotkol europoslanec.
V Európskom parlamente sa Ondruš podieľal na presadení rezolúcie o reštrukturalizácii priemyslu, ktorá má do budúcnosti zabezpečiť, aby firmy boli povinné včas informovať zamestnancov aj štát o svojich zámeroch. „Ak by už dnes platili pravidlá, ktoré presadzujeme, Ecco by muselo oznámiť svoj plán s dostatočným predstihom a prerokovať ho so zástupcami zamestnancov. Len tak by mohli odbory aj štát pripraviť sprievodné opatrenia - napríklad rekvalifikácie, individuálne poradenstvo či sprostredkovanie nových pracovných miest,“ vysvetlil Ondruš.
Dôležitým nástrojom v takýchto prípadoch je podľa neho aj Európsky globalizačný fond (EGF), ktorý slúži na podporu zamestnancov postihnutých hromadným prepúšťaním. „Výsledkom nášho úsilia je aj návrh Európskej komisie, aby sa financie z EGF mohli využívať bez povinného spolufinancovania zo štátneho rozpočtu. To odstraňuje prekážku, ktorá Slovensko často odrádzala od využívania týchto zdrojov,“ doplnil Ondruš.
Ďalej dodal, že aby sa tieto peniaze dali efektívne využiť, je nevyhnutné, aby firmy o plánovanom prepúšťaní informovali s predstihom a aktívne spolupracovali s rezortom práce.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť