Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Ozrejmil, že jedinou odporúčanou skríningovou metódou pri rakovine prsníka je skríningová mamografia.
„Výsledkom súčasného stavu sonografickej prevencie je zvýšený počet následných doplňujúcich vyšetrení, biopsií a kontrol benígnych lézií na potvrdenie ich benignity. To má negatívny vplyv na psychiku žien i nákladovú efektivitu takéhoto preventívneho programu, nespĺňa požadované kritérium dostatočnej prevahy benefitov nad rizikami pre jednotlivca i populáciu,“ vysvetlil rezort.
Dodal, že ušetrené náklady a uvoľnené personálne a technické kapacity by mohli významne pomôcť práve zavádzanému organizovanému mamografickému skríningu v Slovenskej republiky, ktorý je pre zníženie mortality na toto ochorenie kľúčový.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR
Podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je rutinné preventívne sonografické vyšetrovanie mladých bezpríznakových žien priemerného rizika jednoznačne nevhodné a neefektívne. „Nevedie k významnému zvýšeniu včasného záchytu malignít prsnej žľazy a má veľa nežiaducich vedľajších dôsledkov pre zdravé vyšetrované ženy i preventívny systém,“ poznamenalo.
Vysvetlilo tiež, že k zrušeniu došlo napríklad aj z dôvodu, že rakovina prsníkov má rýchlejší priebeh u mladých žien, pre ktorý súčasne platný dvojročný vyšetrovací interval nie je dostačujúci. Upozornilo, že vo fertilnej žľaze sa často vyskytujú benígne lézie, ktoré môžu napodobňovať zhubné nálezy. To potom vedie k potrebe ďalších, často invazívnych vyšetrení, čo zvyšuje náklady a zároveň negatívne vplýva na psychiku žien.
Zrušenie preventívnej sonografie prsníkov v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky bolo schválené koncom minulého roka ako súčasť legislatívnych zmien. Upravuje sa aj vekové rozpätie pre skríning prsníka mamografiou zo súčasných 50 až 69 rokov na 45 až 75 rokov, čím sa podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zabezpečí pokrytie širšej vekovej kategórie žien v rámci štátom garantovaného skríningu. Rezort takisto priblížil, že pri skríningovej mamografii pacientka dostáva informáciu o negatívnom výsledku do troch dní.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť