Sobota 19. 04. 2025 11:37:56 | Meniny má Jela

Uchovávanie histórie pre budúce generácie: 18. apríla si pripomíname Deň svetového kultúrneho dedičstva

Deň svetového kultúrneho dedičstva, známy aj pod označením Medzinárodný deň pamiatok a sídiel, sa každoročne pripomína 18. apríla a patrí pamiatkam na celom svete. Je symbolom kultúrneho bohatstva ľudstva, ktoré by malo byť prístupné všetkým bez rozdielu.

TASR|18. apríl 2025|14:00:06

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Prvomájová jazda časom v Château Gbeľany: Historické autá vás prenesú späť do minulosti
Čítajte viac >

Ochrana a zveľaďovanie tejto hodnoty si vyžaduje koordinované kolektívne úsilie celej medzinárodnej komunity. Tento ojedinelý deň poskytuje aj príležitosť na zvyšovanie všeobecného povedomia o rôznorodosti kultúrneho dedičstva, prispieva k snahám o jeho ochranu a zachovanie, pričom upozorňuje i na jeho zraniteľnosť.

Dňa 18. apríla 1982 bol na sympóziu, ktoré zorganizovala Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla, prednesený návrh, aby sa tento deň oslavoval na celom svete ako Medzinárodný deň pamiatok a sídiel. Projekt bol prijatý Výkonným výborom ICOMOS, ktorý zároveň vypracoval a poskytol praktické návrhy národným výborom, ako si pripomínať tento deň.

Myšlienku odobrila aj celosvetová konferencia Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, ktorá na svojom 22. zasadnutí v novembri 1983 prijala rezolúciu odporúčajúcu svojim členom zvážiť možnosť vyhlásiť 18. apríl za každoročný Medzinárodný deň pamiatok a sídiel. Tradične sa nazýva aj Deň svetového kultúrneho dedičstva.

475225360_592741366832654_492268622188307757_n.jpeg Zdroj: Facebook/Ľubomír Kubáň - primátor mesta Ružomberok

Jeho cieľom je podporiť povedomie o význame a rozmanitosti kultúrneho dedičstva ľudstva, jeho zraniteľnosti a úsilí potrebnom na jeho ochranu a zachovanie. Oslavovať sa začal od roku 1984. Bývalé Česko-Slovensko, ako jeden zo zakladajúcich členov ICOMOS, si v tento deň každoročne pripomínalo význam ochrany pamiatok a historických sídiel. Od roku 1993 v tejto tradícii pokračuje samostatná Slovenská republika.

Pamiatkari ho oslavujú rôznymi odbornými podujatiami, prezentáciou pamiatok verejnosti, ale aj udeľovaním cien. Obľúbené sú návštevy rozličných lokalít vrátane rekonštruovaných objektov alebo miest, kde archeológovia vykonávajú vykopávky a prieskum. Usporadúvajú sa i besedy s odborníkmi v oblasti pamiatkovej starostlivosti a ochrany kultúrneho dedičstva, ako aj výstavy fotografií, malieb či exponátov.

K medzinárodnému dňu sa na Slovensku viaže i súťaž Fénix - Kultúrna pamiatka roka alebo udeľovanie Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej ako symbolické uznanie dlhoročného úsilia jednotlivcov pôsobiacich v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o prezentáciu jeho hodnôt širšej verejnosti.

487827934_1151655026973053_4359549224899397660_n.jpeg Zdroj: Facebook/Mesto Ružomberok

ICOMOS každoročne navrhuje tému aktivít, ktoré môžu organizovať jeho členovia a partneri, ako aj všetci, ktorí sa chcú zapojiť do osláv tohto dňa. Témou tohtoročného Dňa svetového kultúrneho dedičstva je „Kultúrne dedičstvo ohrozené katastrofami a konfliktmi“. Téma poukazuje na čoraz väčšiu zraniteľnosť pamiatok, či už sú spustošené prírodnými katastrofami alebo poškodené v dôsledku vojnových konfliktov.

Zameriava sa na vytváranie stratégií na zachovanie a obnovu týchto dôležitých kultúrnych pokladov. Zdôrazňuje globálnu zodpovednosť za ochranu pamiatok, pričom posilňuje myšlienku, že ochrana kultúrneho dedičstva sa netýka len minulosti, ale aj zabezpečenia spoločnej budúcnosti.

Pamiatky sú impulzom pre rozvoj cestovného ruchu v mestách a obciach, či v celom regióne. Najbližšie okrem iného aj na ich význam upozorní v nedeľu 18. mája Medzinárodný deň múzeí.


Súvisiaci článok
Oravský hrad sa vracia vo veľkom štýle: Legendárny suvenír bude opäť v predaji
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť