Štvrtok 25. 04. 2024 01:59:40 | Meniny má Marek

100 stavieb Žilinského kraja: Obytný dom Alojza Jescha v Žiline (FOTOGALÉRIA)

„Je skoro neuveriteľné, že za vtedajších podmienok, bez dnešnej technickej vybavenosti, stavbu dokončili 19. novembra 1941 – teda za tri a pol mesiaca!“ priblížili historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina o Obytnom dome Alojza Jescha. Foto: Google Maps

Juliana Krčulová|9. december 2022|11:46:19


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Židovský starobinec v Žiline (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Historici Peter Štanský a Milan Novák sa pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina o Obytnom dome Alojza Jescha v Žiline vyjadrili takto:

„Tento obytno-komerčný dom je príkladom toho, ako sa dbalo v minulosti na záujmy mesta, najmä pri dodržiavaní územného plánu a budovaní ciest. Mesto, podľa územného plánu v tomto priestore, malo dokončiť výstavbu ulice Veľká okružná, čo sa však uskutočnilo až v roku 1955. Preto nedovolilo zastavať priestor budúcej ulice vlastníkom pozemku už dávno predtým nielen na tomto, ale i na iných miestach,“ priblížili historici pre TIK mesta Žilina Štanský a Novák, a ďalej pokračovali:

317363118_592172796241703_1939218540240911980_n.jpg Foto: TIK mesta Žilina

„V roku 1941 žiadali vlastníci pozemku, nachádzajúceho sa medzi ulicami Medzi cintorínmi a budúcou Veľkou okružnou, vydať stavebné povolenie na nájomný dom. Toto povolenie dostala firma Ing. Jesch & Schubrig s podmienkou, že uvoľnia časť ich pozemku pre budúcu ulicu Veľká okružná. To sa aj stalo a firma Ing. Jesch & Schubrig po dohode s mestom poskytla časť vlastného pozemku – 675 metrov štvorcových pre cestu i pre dnešné Námestie požiarnikov a mesto im vzápätí vydalo stavebné povolenie pre jednu zo stavebných dominánt Žiliny.“

Dom v čase výstavby ulice Veľká okružná 1955 Zdroj Štátny archív Žilina.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského - Dom v čase výstavby ulice Veľká okružná 1955

Podľa slov historikov bolo 8. októbra 1941 vydané konečné stavebné povolenie pre stavbu podpivničenej štvorpodlažnej budovy, pričom im predbežne stavbu povolili, a tak začali stavať už 5. augusta 1941:

Podľa slov historikov bolo 8. októbra 1941 vydané konečné stavebné povolenie pre stavbu podpivničenej štvorpodlažnej budovy, pričom im predbežne stavbu povolili, a tak začali stavať už 5. augusta 1941:

„Je skoro neuveriteľné, že za vtedajších podmienok, bez dnešnej technickej vybavenosti, stavbu dokončili 19. novembra 1941 – teda za tri a pol mesiaca! Stavbu projektovali a aj stavali majitelia domu. Celková dĺžka domu je 20 metrov, dom v tvare písmena V má v prednej časti šírku 8,85 metra, zadná časť má šírku 11,20 metra. Dom mal v suteréne okrem centrálnej kotolne a pivníc aj jednoizbový byt s kuchyňou a príslušenstvom. Na prvom podlaží boli dve kancelárie stavebnej firmy Ing. Jesch & Schubrig a jeden trojizbový byt s kuchyňou a dvoma kúpeľňami. Na druhom, treťom a štvrtom podlaží sa nachádzali dva trojizbové byty s kuchyňou, jednou kúpeľňou, toaletou a izbou pre slúžku,“ priblížili historici.

Projekt budovy – pohľad z Námestia požiarnikov Zdroj Štátny archív Žilina.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského - Projekt budovy – pohľad z Námestia požiarnikov

Keďže bol dom projektovaný počas vojny, pozoruhodnosťou je podľa Petra Štanského a Milana Nováka aj skutočnosť, že na jeho streche bola projektovaná a tiež postavená dvojmetrová pozorovateľňa. V tom čase dom s výškou 15,5 metra, na ktorom bola ešte vysoká pozorovateľňa, poskytoval podľa slov historikov dobrý výhľad, lebo v širokom okolí stáli maximálne jednoposchodové domy.

PŠ.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

„Jeden z majiteľov domu, Ing. Alojz Jesch, narodený v roku 1897 v Brne, pôsobil v našom meste od roku 1928. Vtedy sa zamestnal u významného žilinského architekta Žigmunda Wertheimera (Vavrína) a pracoval u neho do roku 1932. V tom čase býval na Legionárskej ulici. Od roku 1932 sa osamostatnil. Počas vojny mal firmu so spoločníkom Alfrédom Schubrigom. Po vojne dom znárodnili a kancelárske priestory boli prestavané na byty,“ opísali pre TIK mesta Žilina historici Štanský a Novák a ďalej pokračovali:

Budova v roku 2007.jpg Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera - Budova v roku 2007

„Po roku 1990 reštitúciou dedičia Alojza Jescha dom získali späť a predali ho súčasnému majiteľovi. Dom bol v roku 2008 pre svoje architektonické stavebné hodnoty zapísaný do zoznamu pamätihodností mesta Žilina pod číslom 07. Sú vypracované viaceré plány na jeho rekonštrukciu i rozšírenie, napriek tomu je v súčasnosti budova pôvodne obytno-komerčného domu prázdna a nevyužíva sa,“ uzavreli pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina historici Peter Štanský a Milan Novák.

Budova v roku 2010.jpg Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera - Budova v roku 2010

Google 2.JPG Foto: Google Maps - Budova v júni 2022

Google 3.JPG Foto: Google Maps - Budova v júni 2022


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Budova Hotelu Polom (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť