Odpoveď hovorcu mesta Žilina, Vladimíra Miškovčíka, na našu otázku ohľadom riešenia vzniknutej situácie na žilinskom sídlisku Hájik v plnom znení:
„Výskyt lesnej zveri v lokalitách ľudských obydlí v blízkosti lesov a pasienkov je problémom viacerých miest a obcí na Slovensku. Mnohé mestá sa rozširujú do oblastí, ktoré boli donedávna prirodzeným prostredím pre zver, čo narúša ich životný priestor. Riešiť túto situáciu nie je jednoduché, a to aj vzhľadom na to, že zver sa množí a jej pohyb je nekontrolovateľný. Niektoré diviaky dokážu za noc premigrovať aj 40 kilometrov.
Výskyt zveri v okolí ľudských obydlí je spojený s nedostatkom potravy, ktorú tam zvyknú vyhľadávať. Diviaky lákajú odpadky, potraviny, ale aj vôňa jedla z kuchýň. Na cintoríne sú pre nich veľkým lákadlom napríklad parafínové sviece. V jesennom období nám spôsobuje najväčšie problémy popadané ovocie zo záhrad. Takýchto miest je v Žiline mnoho. Vyskytli sa dokonca aj prípady úmyselného prikrmovania divej zveri.
Riešenia na elimináciu divej zveri konzultujeme v prípade potreby s poľovným združením, na mestskom úrade vznikla aj pracovná skupina, ktorá rieši túto problematiku. Krátkodobé riešenia na elimináciu divej zveri v blízkosti obydlí v Žiline sú najmä v regulovanom odstrele, čistení kontajnerových stojísk, porastov či krovín, dlhodobé v kompletnej výmene kontajnerov za špeciálne. Na sídlisku Hájik je problém s diviakmi najakútnejší a rovnako citlivo a vážne ho vníma aj samospráva. Aktuálne máme ukončenú súťaž na dodanie 30 kusov betónových krytov/zábran na zmesový komunálny odpad, ktoré zamedzia kontaktu diviakov s kontajnermi. Osadené by mali byť do dvoch mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy s dodávateľom. Súčasne sa venujeme téme konštrukčného riešenia nádob na kuchynský bioodpad,“ uviedol pre našu redakciu hovorca mesta Žilina, Vladimír Miškovčík.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť