10. december a hodnoty ľudských práv
Deň ľudských práv bol ustanovený na počesť prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv v roku 1948. Tento historický dokument, ktorý bol prijatý Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov, predstavuje zásadný míľnik v medzinárodnom úsilí o ochranu práv jednotlivcov.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva na svojom oficiálnom webe tiež vyzdvihlo, že prijatie deklarácie bolo reakciou na hrôzy druhej svetovej vojny a výsledok úsilia novozaloženej Organizácie Spojených národov, ktorá vo svojej Charte uznala, že hlavným predpokladom mierového spolužitia národov je zabezpečenie ľudskej dôstojnosti každého jednotlivca prostredníctvom ochrany ľudských práv.
„Pre realizáciu tohto cieľa bola zostavená komisia odborníkov zo sedemnástich krajín sveta, reprezentujúcich rôzne tradície a právne systémy. Vďaka kľúčovej úlohe prvej dámy Spojených štátov amerických Eleonóry Roosevelt, zohrali pri príprave dokumentu okrem René Cassina, Alexandra Bogomolova, Charlesa Malika, Peng-chun Changa, Hernána Santa Cruz, Charlesa Dukesa, Williama Hodgsona a Johna P. Humphreya, dôležitú úlohu aj ženy ako Minerva Bernardino, Angela Jurdak Khoury, Begum Shaista Ikramullah, Dorothy Kenyan, Hansa Mehta či Marie Helene Lefaucheux. Práve ich zásluhou sa neoddeliteľnou súčasťou katalógu ľudských práv stal princíp rovnosti (v negatívnom a minimálnom vyjadrení známy ako princíp nediskriminácie) a hospodárske, sociálne a kultúrne práva, ktorých zaradenie do Deklarácie bolo najmä podľa niektorých anglofónnych autorov dokumentu príliš ambiciózne,“ uviedli zástupcovia strediska.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Všeobecná deklarácia ľudských práv sa skladá z 30 článkov, ktoré definujú základné práva, akými sú právo na život, slobodu, rovnosť pred zákonom, slobodu slova a vierovyznania či právo na vzdelanie. Dokument sa stal základným kameňom medzinárodného práva, ktorý ovplyvnil vývoj národných legislatív a mnoho medzinárodných dohovorov, ktoré sa usilujú chrániť ľudské práva.
Význam Dňa ľudských práv
Deň ľudských práv nie je len o pripomínaní si histórie, ale aj o vyjadrení podpory pokračujúcim snahám na ochranu ľudských práv v súčasnom svete. Napriek pokroku, ktorý sme dosiahli, sa stále stretávame s množstvom problémov, ktoré ohrozujú základné práva ľudí. Po celom svete existujú krajiny, kde sú jednotlivci diskriminovaní na základe pohlavia, rasy, národnosti, náboženského vyznania alebo sexuálnej orientácie. Ľudské práva sú ohrozované vo forme slobody prejavu, slobody zhromažďovania, či práva na spravodlivý proces.
„Ľudské práva sú svedomím doby, sú morálnym zrkadlom mocných, sú indikátorom toho ako nás budú hodnotiť dejiny. Autori Všeobecnej deklarácie ľudských práv to vedeli už pred viac ako sedemdesiatimi rokmi. Načrtli nám svet postavený na rešpektovaní ľudskej dôstojnosti ako univerzálnej hodnoty schopnej zjednotiť ľudí, národy a kontinenty, pretože prebúdza to najlepšie v nás. Dnes, možno viac než inokedy, je na mieste sa pýtať, či máme dostatok síl a odhodlania niesť túto vzácnu štafetu a odovzdať ju našim deťom v celistvosti a kráse akú si zaslúžia,“ apelovali zástupcovia Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Deň ľudských práv je dôležitou pripomienkou našej spoločnej zodpovednosti za ochranu dôstojnosti a práv každého jednotlivca. Tento deň nám ukazuje, že aj keď sme dosiahli určitý pokrok, stále máme pred sebou veľa práce. Všetci máme úlohu v šírení povedomia o ľudských právach, v boji proti diskriminácii a v posilňovaní spravodlivosti pre každého bez ohľadu na jeho pôvod, vierovyznanie, pohlavie či iné osobné charakteristiky. Oslavujme Deň ľudských práv s odhodlaním pokračovať v úsilí o lepší a spravodlivejší svet.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť