Nález rúr s podozrivou a páchnucou tekutinou bol formou reportáže medializovaný cez verejnoprávnu televíziu STVR. Podľa miestnych ide o dlhotrvajúcu záležitosť, ktorú mnohí tušili, no nikto o nej neprehovoril nahlas. Odpadové rúry sa podarilo odhaliť až znížením vodnej hladiny. Vodohospodári potrebovali vypustiť časť vodnej nádrže, aby prebehla údržba priehradného múru.
Odtoky sú nelegálne, čo priznávajú aj vodohospodári
Niektorí obyvatelia už podali podnet Slovenskej inšpekcii životného prostredia. „Priehrada je znečisťovaná a vidno tu mnoho rúr. Stačí keď sa prejdete po priehrade,“ povedala pre STVR poslankyňa mestského zastupiteľstva v Námestove, Mária Červeňová. K dočasnému zníženiu hladiny došlo ešte v lete. „Uvedenú situáciu evidujeme. A aj vďaka rekonštrukcii a s tým súvisiacej potrebe zníženia hladiny sa ukázali možné nelegálne vyústenia,“ vysvetlil pre STVR hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, Marián Bocák.
Zdroj: STVR
Červeňová sa sama podujala na odber vzoriek, pričom po ich analýze skonštatovala prítomnosť značnej hladiny amoniaku. Podľa jej záverov je to dôkaz, že v blízkosti sa bude nachádzať aj zdroj týchto odpadových látok. Analýzu a rozbor vzoriek realizovalo po vlastnej osi aj mesto Námestovo. „Nábrežie pozostáva z návozu zeminy už dlhé roky, ešte aj za bývalého režimu. Môže byť, že v násype sú aj veci, ktoré pri väčších dažďoch a odvode vody presakujú a môžu mať farbu železitú,“ povedal pre STVR prednosta Mestského úradu v Námestove, Milan Rentka.
Nespokojnosť vyjadrili aj rybári, ministerstvo začína konať a hygienici neodporúčajú kúpanie z legislatívnych dôvodov
Podnet na inšpekciu podali aj nespokojní rybári. Všimli si úhyn jednotlivých živočíchov. Situácia je už tak vážna, že začalo konať aj samotné ministerstvo vnútra. „Zvolá sa pracovné stretnutie, na základe záverov ktorého sa určí ďalší postup v zmysle platnej legislatívy. V prípade zistenia porušenia zákona sa uložia sankcie a nariadia opatrenia na nápravu,“ informoval STVR hovorca ministerstva vnútra, Matej Neumann.
Zdroj: STVR
V prípade využívania Oravskej priehrady na kúpanie sa názory rôznia, no v tomto kontexte prehovorili aj odborníci. „Každý, kto sa ide kúpať na takéto priestranstvo alebo do takejto vodnej nádrže, si musí uvedomiť, že ide tam na svoje vlastné riziko. Nesie zodpovednosť za možné ochorenia, ktoré by mohli vzniknúť,“ vysvetlila pre STVR regionálna hygienička v Dolnom Kubíne, Mária Varmusová. Oravská priehrada totiž nie je určená na kúpanie, pretože nespĺňa legislatívne požiadavky. Tie súvisia aj s absenciou prevádzkovateľa, ktorý by zastrešil plavčíka.
Podľa ich názoru teda nejde o to, že by voda nespĺňala hygienické normy. Vzorky sa už desať rokov odoberajú vždy pred letnou sezónou a ich výsledky neboli negatívne vychýlené.
Zdroj: STVR
Na jednej strane je upevnená odľahčovacia rúra vodárenskej spoločnosti, z ktorej nevyteká nič. Problémom je však nález druhej záhadnej rúry, z ktorej vyteká zapáchajúca tekutina. „Výtoky odpadu sú na rôznych miestach a vie sa o tom všeobecne. Niektorí chatári to vypúšťajú, niektoré dediny nie sú odkanalizované. Treba na tom sústavne pracovať, aby to skončilo,“ vyjadril svoj názor pre STVR predseda združenia Oravskapriehrada.eu, Rastislav Žulko.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť