Utorok 10. 12. 2024 20:30:24 | Meniny má Radúz

Röntgenológovia si pripomínajú svoj deň. Povolanie má historické korene aj na Slovensku

V súčasných časoch je röntgen niečím, bez čoho by sa aktuálna medicína vo väčšine prípadov nedala ďalej rozvíjať. Pomocou tejto technológie sa neraz nahliada do vnútra človeka a skúma konkrétny zdravotný problém. Vedeli ste, že aj toto zdravotnícke zaradenie je spomínané v zozname významných medzinárodných dní?

Michal Szentivanyi|8. november 2024|13:59:46

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Rekordný výťažok z Martinského behu medikov použijú na podporu oddelenia pediatrickej intenzívnej medicíny
Čítajte viac >

Medzinárodný deň röntgenológie a röntgenológov sa podľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky každoročne pripomína 8. novembra s tým, že priekopníkom röntgenológie bol aj jeden z lekárov v bývalom Uhorsku.

34355.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Základnou premisou bol fakt, že ak sa röntgen pri práci s katódovými lúčmi dostáva do užívania pri čiastočnom zakrytí Hittorfovej trubice, začne sa prejavovať fluorescencia. Ide vlastne o zosvetlenie miest, ktoré voľným okom nevidíme. Pri ďalšom skúmaní nového druhu žiarenia boli nahradené kryštály fotografickou doskou a zaznamenali sa všetky hlavné vlastnosti nového žiarenia. Tie sa nazvali takzvanými x-lúčmi.

Fyzik Röntgen by si bez manželky a jej dôvery tak skoro neporadil

Za všetko môže fyzik Wilhelm Conrad Röntgen, po ktorom nesie celá technológia roky zaužívaný názov. Ten neskôr v mene vedy presvedčil vlastnú manželku, aby mohol aplikovať svoj experiment. Týmto spôsobom vznikla prvá fotografia ľudskej ruky. Na nej boli jasné kontúry kostí, tiene mäkkej svaloviny a tmavé obrysy snubného prsteňa.

Röntgen potom svoje závery publikoval v odbornej tlači. V tom čase išlo o veľký objav, ktorý prvýkrát umožnil pozrieť sa do vnútra ľudského tela. Práve v decembri 1901 dostal Röntgen prvú Nobelovu cenu za fyziku. Švédska akadémia nemohla obísť významný objav tohto žiarenia, ktoré je dnes známe ako röntgenové lúče.

2149310020.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Priekopník bol aj na Slovensku

Málokto vie, že aj na Slovensku sa nachádzal priekopník röntgenológie. Žil na území vtedajšieho Uhorska. Vojtech Alexander v Kežmarku uviedol do činnosti prvý röntgenový prístroj. Aj on vykonával experimenty, ktorými sa zaslúžil o posun v diagnostike vtedy rozšírených pľúcnych ochorení.

Alexander zašiel ešte ďalej, pretože ako jeden z prvých sa zameral na výskum vývoja ľudského plodu. Chcel sledovať vývoj kostry svojho syna. Tieto snímky sa v tom čase zaradili k unikátnym. Je nutné spomenúť, že v tom čase sa o škodlivosti nadmerného vysielania týchto lúčov vedelo len málo. Alexandrov syn sa narodil telesne a psychicky postihnutý.

V súčasnosti sa röntgen používa vo veľkom. Komplikovanejšími metódami sú počítačová tomografia, ultrazvuk, magnetická rezonancia, ktoré podľa všetkého ani dnes stále nedokážu vo všetkých oblastiach nahradiť ionizujúce žiarenie pri diagnostike.


Súvisiaci článok
Atmosféra plná sladkých umeleckých diel: Anna Strašíková reprezentovala hotelovú akadémiu na súťaži v Púchove
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť