Utorok 12. 11. 2024 18:45:44 | Meniny má Svätopluk

Lesníci na Liptove zachovávajú prírodné bohatstvo: Prameň Kadluba je opäť prístupný

V okolí malebnej obce Liptovská Lúžna sa nachádzajú minerálne pramene, známe ako medokýše, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Štátny podnik LESY Slovenskej republiky nedávno informoval, že zamestnanci Lesnej správy Liptovská Osada obnovili zanedbaný prameň Kadluba v doline Banské, vrátane okolia a prístupu, čo prispeje k zachovaniu miestneho prírodného bohatstva pre budúce generácie.

Juliana Krčulová|1. november 2024|15:00:02

Zdroj: Facebook/LESY Slovenskej republiky

Súvisiaci článok
Lesy Slovenskej republiky pripravujú výstavbu turistických útulní v siedmich lokalitách. V pláne je aj okres Žilina
Čítajte viac >

Prameň Kadluba získal nové prekrytie a upravené okolie

V okolí malebnej obce Liptovská Lúžna sa nachádza niekoľko minerálnych prameňov, známych ako medokýše, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Asi tri kilometre od obce vyviera v doline Banské minerálny prameň Kadluba. Prístup k nemu vedie po spevnenej ceste popri prístrešku s prameňom „Medokýš“. Voda z tohto prameňa má železitú chuť a vytvára hrdzavý sediment.

Štátny podnik LESY Slovenskej republiky na sociálnej sieti informoval, že zamestnanci Lesnej správy Liptovská Osada sa v posledných týždňoch zamerali na obnovu tohto zanedbaného, neprístupného a nevyužívaného prameňa.

„Evidenčné číslo prameňa je LM – 62, pred opravou vyvieral do drevenej kadluby (žľab vydlabaný z kmeňa), z ktorej sa dalo načierať. Jeho okolie však bolo zarastené a prístup cez potok obmedzený. Lesníci pri ceste vytvorili oddychové miesto s prístreškom a opravili drevenú lavičku cez vodný tok, ktorý je v správe štátneho podniku LESY Slovenskej republiky. Samotný prameň dostal nové prekrytie a vonkajší vývod z kadlubu, upravené bolo aj okolie prameňa,“ priblížili obnovu zástupcovia štátneho podniku, ktorí veria, že ich kolegovia na Liptove prispeli svojou prácou k zachovaniu miestneho prírodného bohatstva, ktoré bude slúžiť aj budúcim generáciám.


Súvisiaci článok
Najsevernejší lesnícky náučný chodník na Slovensku prešiel veľkou obnovou
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť