Svetový deň origami
Svetový deň origami si každoročne pripomíname 11. novembra, ktorý aktuálne pripadol na pondelok. Veľmajster umenia origami bol podľa zdrojov Tlačovej agentúry Slovenskej republiky Akira Yoshizawa, ktorý vytvoril približne 50-tisíc papierových objektov.
„Origami používa iba niekoľko málo pomerne jednoduchých spôsobov prehýbania papiera, ale ich vzájomným kombinovaním sa dajú vytvoriť veľmi zložité tvary," definovala toto umenie tlačová agentúra a priblížila, že najstaršie zmienky o origami v Japonsku pochádzajú už z 9. storočia.
Avšak, svoj najväčší rozkvet origami zažilo až na konci 19. storočia, no a drží sa dodnes, pretože aj v súčasnosti nájdeme mnoho nadšencov, ktorí skladajú papier do rôznych tvarov.
„Jednoduché modely si skladajú deti už v škôlkach a origami je dokonca zahrnuté v učebných osnovách výtvarnej výchovy na základných školách. Nejde však len o detskú zábavku. V Japonsku je origami považované za serióznu tvorivú činnosť a majstri origami požívajú všeobecnú úctu a uznanie," uviedla tlačová agentúra.
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels.com
Rozšírenie orgami vďaka knihám
Veľmajster Akiru Yoshizawu bol ten, ktorý podľa slov tlačovej agentúry vyvolal modernú renesanciu tohto umenia. K rozvoju a rozšíreniu do celého sveta prispeli najmä štúdie Gershona Legmana publikované v knihách Roberta Harbina, Paper magic a Secrets of the Origami Masters.
Moderné origami, ktoré využívalo pestrofarebné papieriky, upútalo pozornosť po celom svete a vďaka záujemcom a nadšencom skladania začali vznikať nové, prepracovanejšie modely a vylepšené techniky.
„Jednou z nich je aj „wet-folding“, teda skladanie za vlhka, pri ktorom sa papier v priebehu skladania zvlhčuje, takže výsledný model po dokončení lepšie drží tvar. Iným príkladom je modulárne origami, ktoré využíva množstvo malých samostatných tvarov. Tie sa navzájom spájajú, čím vznikajú rôzne komplikované konštrukcie a dekoratívne celky," dodala tlačová agentúra.
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels.com
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť