Sobota 23. 11. 2024 21:27:21 | Meniny má Klement

Žilina a jej historická podoba. Spoznávate ju na týchto fotografiách?

Pani Eva Zindlerová poslala žilinskej radnici pohľadnice, ktoré zachytávajú Žilinu v 50. rokoch. Vďaka nim sa môžete pozrieť, ako kedysi vyzeralo toto krajské mesto plné ruchu a života.

Radka Kostánová|12. november 2024|15:00:18

Zdroj: zilina.sk

Súvisiaci článok
Kontroverzný názov ulice vo Varíne zmizne do zabudnutia. Občania si vyberú nové pomenovanie koncom roka
Čítajte viac >

Mesto Žilina na webe prinieslo svoju historickú podobu. Priblížilo, že územie mesta sa prvýkrát spomínalo už v roku 1208 v latinsky písanej listine nitrianskeho župana Tomáša pod názvom „terra de Selinan“ (zem Žilina alebo Žiliňany). V tomto období ju podľa historických zdrojov tvorilo niekoľko osád, pričom najväčšia z nich sa nachádzala v centre mesta.

Žilina ako moderné mesto

Radnica Žiliny uviedla, že ako mesto sa spomína od roku 1312. O deväť rokov neskôr, po smrti Matúša Čáka ju kráľ Karol Róbert oslobodil od mýta a udelil mestu ďalšie výsady.

2-1-1024x652.png Zdroj: zilina.sk

„Na mieste dnešnej Katedrály Najsvätejšej Trojice stál Žilinský hrad. Prvá zmienka z roku 1318 uvádza ako vlastníka Matúša Čáka Trenčianskeho, predpokladá sa však, že hrad je ešte o niečo starší. Jeho pozostatky boli nájdené až v roku 2008 počas archeologického prieskumu,“ uviedlo mesto detaily.

O pár rokov neskôr, až v 1357 dostala Žilina od Ľudovíta I. Veľkého právo výročného trhu. To bolo dôležité najmä pre rozvoj remesiel a obchodu. V období kráľa Ľudovíta vznikla aj Žilinská mestská kniha, ktorá je najstaršou a najvýznamnejšou jazykovou a právnou pamiatkou Slovenska.

Mesto Žilina na webe uviedlo, že neskôr v 14. storočí tu žilo približne 800 obyvateľov v asi 100 domoch, avšak po postavení predmestí sa ich počet zvýšil.

„V roku 1469 sa už v historických záznamoch spomína aj mestská cirkevná škola sídliaca na mieste dnešného mestského divadla. V tomto storočí sa mesto stalo významným centrom remeselnej výroby. Remeselníci sa začali združovať do cechov, ktoré chránili ich hospodárske záujmy,“ doplnilo rozvoj mesto Žilina.

4-1024x647.png Zdroj: zilina.sk

Skorá dnešná podoba

Ako uviedli zástupcovia mesta, Žilinu v roku 1521 postihol veľký požiar a pôvodné domy na námestí boli prestavané do renesančného slohu.

Bohužiaľ, obdobie jej prosperity zastavil až mor a niekoľko požiarov. Po jednom z nich bolo mesto obnovené a rozšírené a veľký zlom nastal v roku 1870, kedy prišiel do Žiliny parný vlak.

3-1-1024x640.png Zdroj: zilina.sk

„Bola vybudovaná železničná stanica a následne Železničná ulica, dnešná Národná. Postupne tu vznikli prvé priemyselné závody. V 20. storočí ich doplnila napríklad továreň na výrobu celulózy, vznikol futbalový klub, terajší MŠK Žilina, a Vojtech Spanyol založil v areáli nemocnice prvé očné oddelenie, ktoré sa postupne rozširovalo,“ skonštatovalo mesto a dodalo, že v roku 1949 vznikla mestská hromadná doprava. O pár rokov neskôr sa začalo stavať sídlisko Hliny, v 70. rokoch pribudli Vlčince a Solinky a v roku 1989 Hájik.

Pohlad-z-Katedraly-Najsvatejsej-Trojice-v-50.-rokoch-20.-storocia-v-porovnani-s-rokom-2024-769x1024.png Zdroj: zilina.sk


Súvisiaci článok
Tradičné Poľovnícke Vianoce sa tento rok predstavia s podtitulom „Vianočná oslava“
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť