Uviedli to odborníci z Ligy za duševné zdravie s tým, že pri problémoch so spánkom či zaspávaním môže pomôcť viacero krokov. Odporučili napríklad relaxačnú hudbu aj meditáciu.
„Paradoxom spánku je, že prichádza, keď sa o to nesnažíte. Namiesto toho, aby ste sa frustrovali nad nemožnosťou zaspať, sústreďte sa na to, aby ste sa uvoľnili a relaxovali. Meditáciou môžete stíšiť rušivé myšlienky a obavy a vyvolať stav hlbokej relaxácie, ktorá vám pomôže plynulo prejsť do spánku," pripomenuli.
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com
Odborníci zároveň na ľudí apelovali, aby sa na spánok pripravovali už cez deň, nielen večer. Za dobré považujú aj zdriemnutie si počas dňa. „Zdriemnutie v správnom čase a na správnu dobu neovplyvní vašu schopnosť spať v noci. V skutočnosti to môže dokonca zlepšiť vaše šance na rýchly spánok. To preto, lebo prílišná únava môže sťažiť zaspávanie. Na začiatok skúste krátke, 30-minútové zdriemnutie skoro popoludní," ozrejmili.
Upozornili tiež na potrebu pravidelnosti. „Snažte sa ísť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase, aj cez víkendy. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako regulovať náš cirkadiánny rytmus a maximalizovať úžitok zo spánku," poznamenali. Ľuďom, ktorí sa v noci prebudia a už nemôžu zaspať, odporučili vstať z postele. „Váš mozog si tak nebude spájať posteľ s bdelosťou a unavíte sa ľahšie. Takže ak nezaspíte do 20 minút, je dôležité vstať, kým sa nebudete cítiť ospalo," dodali.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť