Sviatok svätej Cecílie tento rok pripadá na piatok 22. novembra 2024. Nie všetci vedia, že spomínaná svätá Cecília žila pravdepodobne ešte v 3. storočí nášho letopočtu a bola oddanou veriacou.
Obetavá bola až do tej miery, že svoj vlastný dom v rímskom Zátiberí, kde je teraz bazilika sv. Cecílie, venovala vtedajšiemu pápežovi Urbanovi na bohoslužby. Podľa portálu Postoj.sk sa sviatok pripomína pomocou niekoľkých symbolov. Ide o palmu, ľaliu a lutnu. Raffaello Sanzio pritom už dávno namaľoval obraz Extáza svätej Cecílie. Jej spojitosť s hudbou tkvie aj v tom, že si ju vážili mnohí hudobní skladatelia neskorších časov.
Zdroj: Facebook/Slovenská OPERETA (Slowakische Operette)
Muzikanti, ktorí si cenia odkaz svätej Cecílie
Išlo o také mená ako Charles Gounod, Jozef Haydn a Arwo Pärt. Títo traja jej venovali svoje skladby. Paul Simon o nej dokonca v roku 1970 skomponoval populárnu pieseň Cecilia.
Zdroj: operaslovakia.sk
V životopise Cecílie sa tiež spomína, že sa počas svadobnej hostiny, pri zvukoch orgánu, ponorila do svojho vnútra a vo svojom srdci spievala k Bohu, prosila ho o zachovanie čistoty a panenstva. Od 15. storočia bola následne vnímaná ako patrónka hudby, hudobníkov a spevákov.
Na terajšom pozemku jej niekdajšieho domu v Trastevere je umiestnený aj chrám. Ide zároveň o miesto, kde bola aj umučená.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť