História futbalového chrámu pod Dubňom
Futbalový klub MŠK Žilina o histórii štadióna vedie podrobnú agendu, ktorú si návštevníci ich webovej stránky môžu kedykoľvek pozrieť. Uvádzajú, že ešte pred samotným založením futbalového spolku v roku 1908, museli prví priekopníci futbalu v Žiline riešiť otázku ihrísk. Spomínajú, že najprv hrávali v časti Malá Praha (dnešná Hálkova ulica v Žiline), neskôr sa premiestnili ku cintorínu a napokon skúsili miesto na vtedajšej Strelnici – priestory dnešného futbalového stánku šošonov. Postupne sa futbalový chrám pod Dubňom zveľaďoval za pomoci aktuálnych hospodárov. Neskôr sa okolo žilinského štadióna nasadili vysoké stromy, ktoré, žiaľ, nezabránili nešťastiu v podobe živelnej pohromy v roku 1925 a 1926. Povodeň zasiahla celé ihrisko a úplne ho zničila.
„Nezničila však snahu dobrovoľníkov a futbalových zanietencov, ktorí aj za pomoci darcov postavili štadión na nohy a dokonca ho zveľadili prvou drevenou tribúnou. Do roku 1928 mali hráči iba búdu, v ktorej sa prezliekali, následne sa však vybudovali aj prvé šatne a naši futbalisti sa tak nemuseli chodiť „sprchovať“ do neďalekého Váhu,“ uvádza futbalový klub na svojej stránke.
Pred začiatkom druhej svetovej vojny sa okolo štadióna stihla vybudovať aj atletická trať a časť západnej tribúny. Za bránkami zostali typické betónové vyvýšeniny, na ktoré si trúfali vyliezť len tí najodvážnejší fanúšikovia.
„Najstaršou časťou Štadióna MŠK Žilina je západná tribúna, ktorej základy boli postavené vo vojnovom období v rokoch 1940 - 1943. Značný podiel na vybudovaní tribúny spolu s atletickou dráhou a oporným múrom malo vyše 250 židovských väzňov, ktorí nútene pracovali pod dozorom v pracovnom tábore v Žiline. Práve na najstarších múroch západnej tribúny visí od roku 2019 aj pamätná tabula, ktorá pripomína tieto historické fakty. Tabuľu slávnostne odhalil prvý muž žilinského futbalu, p. Jozef Antošík spolu s americkým profesorom Kevinom Simpsonom, ktorý sa významne podieľal na vyhotovení a zabezpečení samotnej pamätnej tabule,“ uvádza futbalový klub MŠK.
Od prvých veľkých rekonštrukčných zmien ku modernému štadiónu
Až do roku 2002 tvorili Štadión MŠK Žilina iba dve tribúny – západná a východná, pričom za bránkami bolo obľúbené státie. Ku prvotným väčším rekonštrukciám na štadióne sa nám vyjadril riaditeľ klubu Feranec: „Prvá väčšia prestavba štadióna sa uskutočnila v roku 2002, aby štadión vyhovoval požiadavkám UEFA na odohratie predkola Ligy majstrov. Veľká rekonštrukcia štadióna sa začala v roku 2006. Začalo sa rozšírením severnej a západnej tribúny, pokračovalo výmenou trávnika, pod ktorým bolo nainštalované vyhrievanie. Celá rekonštrukcia sa skončila v septembri 2009, kedy bola daná do prevádzky aj zrekonštruovaná južná a východná tribúna, na ktorej sa začali práce v roku 2008. Medzitým si náš stánok pod Dubňom prechádzal viacerými vylepšeniami, modernizáciou a vytvorením komfortnejšieho prostredia pre fanúšikov. V roku 2020 bolo vybudované nové Press centrum na prízemí Západnej tribúny a v tomto roku (2021) boli dobudované nové Business boxy, bufety a zázemie opäť na Západnej tribúne a taktiež bola zmodernizovaná šatňa pre hosťujúce mužstvá.“
Doplnil, že v nasledujúcom roku 2022 sa na štadióne pripravuje kompletná rekonštrukcia šatní „A“ mužstva MŠK a dokončenie prízemia Severnej tribúny. Avizoval, že väčšie stavebné úpravy sú plánované skôr v okolí štadióna v súvislosti s rozširovaním Ľavobrežnej ulice a tiež s predĺžením podchodu popod železničnú stanicu od Národnej ulice až ku štadiónu. Riaditeľ klubu je toho názoru, že táto rekonštrukcia zlepší možnosti prístupu fanúšikov na štadión.
Okrem uvedených stavebných prác, ktoré budú v roku 2022 na štadióne a jeho okolí prebiehať, výraznejšia zmena štadión pod Dubňom nečaká. To nemôžeme tvrdiť o roku 2023, kedy sa s najväčšou pravdepodobnosťou, podľa slov Feranca, bude meniť celý trávnik na Štadióne MŠK Žilina.
"Najbližšie športové ciele sú úspešná reprezentácia klubu v UEFA Youth league, kedy odohráme vo februári zápas proti atraktívnemu súperovi (žreb 14.12.2021), taktiež postup „A“ tímu do prvej šestky v rámci Fortuna Ligy. Cieľom je aj dlhoročná a úspešná výchova a adaptácia ďalších mladých hráčov do seniorského futbalu," zhodnotil budúcnosť klubu MŠK Žilina jeho riaditeľ.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť