Ak hľadáte prírodný unikát na Liptove, vašej pozornosti by určite nemal ujsť termálny prameň pri obci Kalameny. V dôsledku prameňa možno na čistinke nájsť aj priľahlé jazero, ktoré je voľne prístupné verejnosti. Jeho vody okúsili už mnohí milovníci plávania, no aj relaxu. Ide totiž o termálnu vodu. Voda si podľa portálu inovinky.sk udržuje po celý rok teplotu 33 stupňov Celzia.
Zdroj: visit.ruzomberok.sk
Blízky turistický chodník
Pozitívom tejto lokality je aj to, že je doslova „na skok" od turistického chodníka, ktorý sa tiahne na Liptovský hrad. Ide o najvyššie položený hrad na Slovensku vo výške 993 metrov nad morom. Hrad sa týči na vrchu Sestrč v Chočských vrchoch. Prameň je neďaleko obce Kalameny, z ktorej sa môžete vybrať po vlastných a po jednom kilometri ste na mieste. Využiť však môžete aj auto, kde je možné zastaviť na platenom parkovisku.
Aj keď ide o prírodný unikát, termálny prameň na tomto mieste bol vytvorený umelým vrtom v rokoch 1991 až 1992. Okolo vrtu bolo potom vytvorené akési umelé jazierko s rozmermi 20×10 metrov. Kúpanie je tu navyše bezplatné.
Prírodný liek
„Liečivá voda vyviera z hĺbky 500 metrov, je slabo mineralizovaná a jej sfarbenie je jemne oranžové. Je tu aj malá fontánka, ktorú vytvára výver vody. Tu sa môžeme posadiť a nechať sa týmto tlakovým prúdom masírovať. Termálna voda priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo. Okolie jazierka tvorí trávnatá plocha. Druhý breh je lemovaný potokom Kalamenianka, ktorý je oddelený od termálneho prameňa a jazierka. Cez potok sa dá prejsť po drevenom mostíku. V blízkosti jazierka je aj niekoľko lavičiek a ohnisko s posedením," uviedol na webovej stránke portál Visit Ružomberok.
Zdroj: visit.ruzomberok.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť