„Ja netuším absolútne, kam by sme išli. Viem, že nejaké kryty v meste sú, ale netuším kde,“ hovorí Martinčanka. „Vôbec nevieme, pozerali sme aj na stránke mesta, ale nedá sa k ničomu dostať. Myslím, že by ľudia mali vedieť dopredu, kam by išli, lebo ak sa niečo stane, bude to poriadny chaos,“ dodáva Martinčan.
Mesto Martin má niekoľko krytov. V minulosti boli využívané ako sklady, aj ako disko bary. „Na území okresu Martin je momentálne evidovaných celkom 66 odolných (OÚ) a plynotesných úkrytov (PÚ) s kapacitou 11.880 ukrývaných osôb (z toho 40 OÚ o kapacite 9.615 osôb a 26 PÚ o kapacite 2.265 osôb). Z celkového počtu sú 4 takéto kryty vo Vrútkach a 2 v Sučanoch. Percentuálne to predstavuje v OÚ a PÚ 12,39 %,“ hovorí Vladimír Polakovič, prednosta Okresného úradu v Martine.
Hlavný úkrytový fond pochádza z minulosti. „Viac ochranných stavieb typu OÚ a PÚ nebolo vybudovaných, boli postavené zväčša v 50-tych a 60-tych rokoch a stavali sa podľa inej koncepcie ukrytia ako platí teraz,“ vysvetľuje Polakovič.
Okrem krytov, ktoré sú určené obyvateľom mesta, sú v regióne aj kryty v súkromnom vlastníctve. „Momentálne je 12 OÚ vybudovaných v priemyselnej zóne, ale tieto sú vo vlastníctve právnických osôb a nie sú určené pre ukrytie obyvateľstva, ale vlastných zamestnancov právnických osôb,“ dodáva Polakovič. Tieto kryty sú od obytnej zóny sú vzdialené viac ako 500 m, čo je určená dochádzková vzdialenosť.
Vyložene pre obyvateľov sú určené ochranné stavby, tých je 20 a všetky sú len v Martine. Celková kapacita je 1795 osôb. V dvoch z nich v súčasnosti prebieha rekonštrukcia. „Spravuje ich Mesto Martin, ktoré zabezpečuje aj ich údržbu a prípadné uvedenie do pohotovosti po vyhlásení mimoriadnej udalosti s nebezpečenstvom radiačného zamorenia. Okresný úrad zabezpečuje financovanie revízií filtro-ventilačných súprav v úkrytoch pre obyvateľstvo v trojročných cykloch a najbližšia revízia je plánovaná v roku 2022,“ dopĺňa Polakovič.
Ukrytie ostatného obyvateľstva okresu je plánované v treťom type ochranných stavieb, ktorým sú jednoduché úkryty budované svojpomocne (JÚBS). „Na tieto je vybratých celkom 6.724 stavieb o kapacite 173.898 osôb, ktoré po vykonaní špecifických úprav budú zabezpečovať ochranu osôb pred účinkami radiácie, ale neposkytujú statickú ochranu. Ochranné stavby určené pre obyvateľov sú prevažne prázdne, dovybavenie je plánované až v časovej lehote 12 hodín od vyhlásenia mimoriadnej situácie (stoličky, zásoby jedla a vody a pod.),“ dodáva Polakovič.
Mestá, obce a právnické osoby majú spracované plány ukrytia, v ktorých je uvedené, ktorú ochrannú stavbu majú obyvatelia, alebo zamestnanci určenú. Po vyhlásení mimoriadnej situácie s potrebou zabezpečovať ukrytie by obce túto informáciu zverejnili zvyčajným spôsobom.
Kryty CO sú v pivničných priestoroch bytových domov.
Prehľad o možnosti ukrytia v meste Martin patrí do kompetencie referátu krízového riadenia MsÚ. Zvyšovanie úkrytových kapacít má v kompetencii Okresný úrad Martin - odbor krízového riadenia. Ide o vydávanie záväzných stanovísk pri schvaľovaní územno-plánovacích dokumentácií a v rámci územného a stavebného konania.
Stavy ohrozenia prichádzajú zvyčajne bez varovania a preto je v rizikových chvíľach potrebné vedieť udržať rozvahu a chladnú hlavu. Čo teda máme robiť, keď zaznie siréna?
Pri pobyte mimo budovu - vyhľadajte čo najrýchlejšie úkryt, poprípade vstúpte do najbližšej budovy.
Ak sa nachádzate v domácnosti - zhromaždite celú rodinu a byt neopúšťajte.
Nesnažte sa vyzdvihnúť deti zo škôl a predškolských zariadení, bude o ne postarané.
Vytvorte izolovaný uzavretý priestor - uzavrite a utesnite okná, dvere a vetráky, odstavte klimatizáciu (netesnosti prelepte páskou, väčšie netesnosti môžete utesniť tkaninami namočenými vo vode s rozpustenými saponátmi). Uzavretím priestoru znížite pravdepodobnosť vlastného ohrozenia.
Uhaste otvorený oheň a iné spaľovacie zariadenia.
Sledujte vysielanie rozhlasu a televízie a riaďte sa podľa vysielaných pokynov.
Telefonujte len v súrnom prípade, nezaťažujte telefónne linky, najmä nevolajte čísla tiesňového volania.
Postarajte sa o domáce a hospodárske zvieratá.
Čakajte doma na ďalšie pokyny.
Niektoré kryty sú vybavené nábytkom.
Ak by však bolo potrebné ísť do krytu, bude to zložitejšie. Konkrétne vyhľadanie úkrytu podľa mena totiž nie je možné. Plán ukrytia sa vypracúva len pre číselný počet osôb. Podľa mena je možné zistiť ukrývanú osobu až po nastúpení do úkrytu a zapísaní v zozname ukrývaných. A čo si so sebou môžete zbaliť?
ÚKRYTOVÁ BATOŽINA:
Odporúčaná hmotnosť úkrytovej batožiny: do 10 kg pre deti a do 15 kg pre dospelých
- dobre zabalené základné trvanlivé potraviny na 3 dni (konzervy, čaj v dobre utesnenej termoske resp. voda v turistickej fľaši, cukor, chlieb, soľ, ovocie),
- predmety dennej potreby (jedálny príbor, miska, hrnček, otvárač na konzervy, príručný nôž na krájanie, prenosné svietidlo, baterka + náhradné batérie, potreby na šitie, špagát alebo iný druh povrázka, viazacie gumičky a pod.)
- lieky k náhodnému použitiu (acylpirín, ibalgin, vitamíny a pod., rýchloobväzy, obväzy a gázy, osobné lieky predpísané lekárom na každodenné užívanie,
- peniaze a cenné veci,
- kniha, spoločenská hra,
- predmety osobnej hygieny (mydlo, šampón, sprchový gél, uterák, kefka na zuby, pasta na zuby, hrebeň, kefka na ruky, holiace potreby, toaletný papier),
- náhradná bielizeň, odev, obuv, (tepláková súprava, sveter, plášť do dažďa s kapucňou, spací vak, prikrývka-deka, domáca obuv,)
- osobné doklady (občiansky preukaz, vojenská knižka, vodičský preukaz, cestovný pas, výmer dôchodku, zdravotná karta, poistné zmluvy, vkladné knižky, úverové zmluvy, majetkové doklady a podobné dôležité listiny a dokumenty).
Zoznam vecí, ktoré je zakázané brať do úkrytu:
zbrane všetkého druhu, alkohol a iné návykové látky, zapáchajúce a ľahko zápalné látky, objemné predmety, kočíky, periny ap., domáce zvieratá, psy, mačky a iné, zapaľovače, cigarety, ponorné variče a pod., jedlá podliehajúce rýchlemu znehodnoteniu.
AKO SA SPRÁVAŤ V ÚKRYTE
- správajte sa zodpovedne a riaďte sa úkrytovým poriadkom, dbajte na pokyny obsluhy úkrytu,
- neplytvajte vodou a potravinami,
- udržujte čistotu a poriadok,
- chovajte sa pokojne, vzájomne si pomáhajte,
- nefajčite, nepoužívajte otvorený oheň a elektrické spotrebiče.
Vedenie Okresného úradu v Martine obyvateľov upokojuje. „Uvedenie ochranných krytov do pohotovosti nie je otázkou týchto dní. Teraz sa rieši bežné ubytovanie a pomoc pre vojnových utečencov z Ukrajiny. Slovenská republika je našťastie súčasťou spoločnej obrannej aliancie NATO, preto riziko vojenského konfliktu a ohrozenie našich občanov je minimálne,“ dodáva Vladimír Polakovič, prednosta Okresného úradu v Martine.
Tento kryt je pripravený pre krízový štáb
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť