Štvrtok 16. 05. 2024 10:41:46 | Meniny má Svetozár

100 stavieb Žiliny: Mestské divadlo Žilina

Mesto Žilina ponúka návštevníkom a obyvateľom širokú škálu kultúrneho vyžitia. Jednou z takýchto aktivít je aj návšteva Mestského divadla Žilina. O histórii budovy, v ktorom dnešné žilinské divadlo sídli, sme sa porozprávali s uznávaným historikom Petrom Štanským. Repertoár a aktuálnu situáciu v divadle nám priblížil jeho riaditeľ Michal Vidan. Foto: TURISTICKÁ INFORMAČNÁ KANCELÁRIA MESTA ŽILINA

Juliana Krčulová|2. december 2021|13:49:16

História divadla podľa Petra Štanského

Štanský nám predostrel históriu budovy Mestského divadla Žilina a načrtol vtedajšiu situáciu mesta. Historik je toho názoru, že tradíciu divadla mala Žilina už od polovice 19. storočia, kedy vzniklo aj prvé divadlo žilinských ochotníkov. Neskôr sa pretransformovalo do rôznych divadelných spolkov. Prvoplánové divadlá sa hrali na rôznych miestach Žiliny, pretože mesto v tej dobe nedisponovalo reprezentatívnou budovou, v ktorej by sa spolky mohli spoločne sústrediť. Historik jedným dychom dodáva, že Žiline chýbal mestský objekt, v ktorom by sa koncentroval spoločenský život. Mesto nemalo reprezentatívne priestory, ktoré by mohli byť pre divácky rozrastajúcu sa Žilinu nejakým spôsobom zaujímavé.

„Pred koncom 30. rokov vznikla myšlienka vybudovať reprezentatívnu budovu na terajšom Hlinkovom námestí, ktorá by sa stala kolískou všetkej mestskej kultúry. Avšak nápad sa stretol s negatívnymi ohlasmi a pristúpilo sa na pozemok, na ktorom stojí dnešné Mestské divadlo Žilina,“ dodáva Štanský.


Súvisiaci článok
Potulky po žilinských parkoch
Čítajte viac >

Pre oficiálny turistický portál mesta Žiliny sa historici Jozef Moravčík a Štanský o Mestskom divadle Žilina vyjadrili: „Budova začala vznikať v rokoch 1942 až 1945 ako Reprezentačný dom mesta a ako Rímsko-katolícka ľudová škola. Novú budovu v štýle talianskeho neoklasicizmu začal projektovať architekt Ferdinand Čapka a František Eduard Bednárik, ale budovu nakoniec postavili podľa zmien navrhnutých opavským rodákom Ottom Reichnerom. Interiér reprezentačného domu zdobil travertínový obklad, ktorý sa použil aj na fasáde a dodal budove majestátnosť.

Od roku 1950 tu pôsobilo divadlo pod názvom Krajové divadlo Žilina, pretože Žilina bola sídlom kraja. Od roku 1956 divadlo pôsobilo pod názvom Divadlo Petra Jilemnického. To bolo zrušené v roku 1966, ale divadelný súbor v Žiline ostal ako pobočka Divadla SNP v Martine do roku 1969.

K opätovnému vzniku profesionálneho divadla v Žiline došlo k 1.1.1992, kedy Mesto Žilina zriadilo Mestské divadlo Žilina a je ako jediné divadlo v sídle kraja na Slovensku financované Mestom Žilina. Okrem divadla v budove bola od roku 1961 Stredná všeobecno-vzdelávacia škola a potom aj Základná škola a sídlil tu aj Park kultúry a oddychu Žilina.“

Foto: TURISTICKÁ INFORMAČNÁ KANCELÁRIA MESTA ŽILINA

Aktuálna situácia v divadle

O momentálnej atmosfére, ktorá v Mestskom divadle Žilina panuje aj počas striktných protiepidemiologických opatrení, sme sa porozprávali s riaditeľom Michalom Vidanom.

„Celý rok a celý minulý rok bol veľmi tristný z pohľadu návštevnosti a z pohľadu ekonomických výsledkov. Napriek tomu sme sa v divadle snažili pokračovať v nadsadenom trende, ktorý sme mali nastavený a ktorý možno vychádzal z mojej koncepcie, keď som do divadla v roku 2019 nastupoval. Z prevádzkového pohľadu sme v divadle urobili audity organizačných štruktúr a audity vnútorných predpisov. Prešli sme na nový účtovný software a rozbehli sme veľmi veľa aktivít aj v rámci spoločensky-zodpovedného podnikania,“ hovorí Vidan.

Riaditeľ divadla nás informoval, že aj napriek situáciám, kedy muselo byť divadlo zatvorené, mali priestor vyriešiť malé opravy a úpravy. „Vyčistili sme niektoré prenajímané priestory, prerobili sme prevádzkové priestory a dali sme do poriadku javisko, techniku. Boli to všetko veci a činnosti, ktoré nestíhame, keď je divadlo v plnej prevádzke od septembra do júna. Z tohto pohľadu sa dá povedať, že nám to aj prišlo v úvodzovkách vhod. Ale nikdy to nenahradí to, prečo sme a čo chceme robiť a ako to máme robiť. To znamená hrať pre ľudí.“

Foto: Mestské divadlo Žilina

Vidan nie je zástancom online divadla, ale pripúšťa, že sa mu možno nevyhne ani žilinské divadlo: „Má to svoje výhody, lenže keď by sme divadlo presúvali do online priestoru, tak môžeme, podľa môjho názoru, urobiť jednu zásadnú chybu. A to, že si na to ľudia zvyknú a akonáhle sa otvoria brány divadla, tak už nebudú chcieť prísť, lebo im to bude vyhovovať.“

Veľkú zmenu divadlo spravilo v septembri tohto roku, kedy zrušilo printové verzie programu a tlačovín, a prešlo výhradne do online priestoru. Prichádzajúce tridsiate výročie založenia Mestského divadla Žilina z roku 1992 podľa slov Vidana prinesie možno aj iné zmeny, avšak všetko bude závisieť od aktuálnej situácie na Slovensku: „Zrušili sme absolútne tlačené výstupy, je to taký malý mikro príspevok ku zelenej politike, ktorú sa snažíme po troche nejakým spôsobom napĺňať. Máme QR kód, ktorý keď si divák načíta cez svoj smartfón alebo iné platformy, tak sa mu objaví aktuálny program. Toto sú veci, ktoré chceme robiť inak. Nielen pri príležitosti 30 výročia..“


Súvisiaci článok
História budovy Mestského divadla Žilina (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

lock icon

Diskusia bola dočasne zablokovaná.