Spravodajský web spravy.rtvs.sk prináša reportáž z našej malebnej dedinky Čičmany. Vraj každý, kto sem príde, je zvedavý na to, ako vznikali slávne vzory na dreveniciach. A odpoveď získali od etnologičky Adriany Bárdyovej z Považského múzea v Žiline.
„Je tu dlhá zima. Pôvodne sa domy maľovali inak, ako ich poznáme. Maľované časti boli len na spodku domu, okolo okien a dverí. Šlo o spojovacie miesta, kde sa trámy spájali. Maľovali ich preto, lebo drevo potrebovalo ochranu proti škodcom hmyzu, či pred vetrom a inými vplyvmi počasia. Až neskôr sa tieto nátery začali robiť podľa vzorov z kroju. Šlo o súťaživosť miestnych žien, ktoré chceli svoje domčeky niečím ozvláštniť,“ ozrejmila Bárdyová pre RTVS.
Zvláštnosťou dedinky je aj to, že kvôli chudobe si jeden dom stavali aj štyri rodiny. Každá z nich samostatne by si to, totiž, nemohla dovoliť. V jednej izbe tak spali dve rodiny. Na posteli otec a mama. Malé deti boli zavesené nad nimi v kolíske z látky. Povedala lektorka múzea Alena Haššová.
Väčšie deti spali v hornej izbe. Tam sa však nekúrilo. A tak vymysleli svojský spôsob zahriatia, aby nepomrzli. „Deťom v zime dávali do postele nahriatu tehlu, aby sa im posteľ vyhriala,“ prezradila pre RTVS Haššová.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť