Nedeľa 24. 11. 2024 00:34:37 | Meniny má Emília

Tristoročná krivda zažehnaná: Jurajovi Jánošíkovi postavili v Liptovskom Mikuláši pamätník

Popravisko Šibeničky kedysi stálo na východnom okraji mesta a presne v tej istej oblasti Jánošíkovi postavili šibenicu opäť. Pamätník odhalili aktéri nápadu. FOTO: Redakcia SP21

D U|21. december 2021|09:07:24

Umelecké dielo z ocele a betónu sa zrodilo pod rukami Stanislava Machovčáka, úspešného kysučana, ktorý žije a podniká na Madagaskare. Na Slovensko sa ale vždy rád vracia. Na spoluprácu ho oslovili bývalí spolužiaci. Postaviť pamätník Jánošíkovi bola preňho jasná voľba.

„Pochádzam z obce Staškov a odtiaľ pochádzali traja členovia Jánošíkovej družiny, Vrábel, Turiak a Gunčaga, ktorí boli súčasťou a z Turzovky, moje milé mesto, pochádzal Uhorčík,“ hovorí autor diela Stanislav Machovčák.

Stanislav Machovčák.jpg

Prvotný nápad sa zrodil v hlave predsedu Mikulášskeho okrášľovacieho spolku Miroslava Kašáka. Že sa Jánošík narodil v Terchovej je známe, no chceli, aby ľudia vedeli aj to, že s menom hrdinu je spätý aj Liptov, hoci smutnou udalosťou.

„Jánošíka súdili v Liptovskom Mikuláši, aj ho tu popravili, v tejto oblasti, ktorá sa kedysi volala Šibeničky,“ uviedol Miroslav Kašák. Celkové náklady na pamätník sú v sume 3600 eur, z toho 600 dal spolok, ostatné žilinská župa. V najbližšej dobe plánujú okolo pamätníka dobudovať oddychovú zónu s lavičkami a parkoviskom.

Miroslav Kašák.jpg

Na odhalení pamätníka sa zúčastnili zástupcovia samospráv: rodiska Jánošíka- Terchovej, aj jeho popraviska- Liptovského Mikuláša. Obe lokality spája „Jánošíkovská tradícia“, zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva. Spája sa s menom Juraja Jánošíka (1688 – 1713), skutočnej historickej postavy, zbojníckeho kapitána, ktorého mnohí radia do skupiny významných osobností Slovenska. V múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši majú unikátny exponát. V roku 2019 v dražbe na terchovskom festivale Jánošíkove dni získali 1.repliku Jánošíkovej valašky vyrobenej pre Terchovú. „Výkričná cena bola 25 eur, lebo Jánošík sa dožil 25 rokov. Sme boli ochotní ísť do akejkoľvek sumy a zastavilo sa to na 1 700 eurách,“ uviedol Jaroslav Hric, riaditeľ múzea.

Odhalenie pamätníka symbolizuje aj zažehnanie tristoročnej krivdy. „Terchovci Mikulášanom Jánošíkovu popravu odpustili,“ stojí napísané na tabuli pri pamätníku.

Tabuľa pri pamätníku.jpg


Súvisiaci článok
Posledných 150 metrov delí stavbárov od prerazenia tunela Čebrať
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť