Streda 16. 04. 2025 01:18:38 | Meniny má Dana, Danica

WhatsAppom sa šíri nový podvod: Útočníci žiadajú peniaze vo vašom mene

WhatsAppom sa šíri nový druh podvodu, pri ktorom útočníci zneužívajú identitu vašich známych. Bez vášho vedomia môžu z vášho účtu rozposielať správy, v ktorých žiadajú peniaze. Oklamaní tak môžu byť práve vaši priatelia či rodina. Podvod pôsobí dôveryhodne a prebieha veľmi rýchlo - prečítajte si, ako sa brániť a nenechať sa nachytať.

Juliana Krčulová|14. apríl 2025|18:00:08

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/freepik.com a Facebook/Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR

Súvisiaci článok
Brutálny čin: Muž z Oravy uniesol malé dievčatko a v lese ho zneužil
Čítajte viac >

Slovenským informačným systémom sa opäť šíri nový podvod, ktorý tentoraz prebieha cez obľúbenú aplikáciu WhatsApp. Útočníci zneužívajú kompromitované účty a posielajú správy vo vašom mene - bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Oklamaní môžu byť vaši priatelia či rodina, ktorým podvodníci píšu a žiadajú od nich peniaze.

Ako to celé funguje?

Scenár je veľmi jednoduchý, no mimoriadne zákerný. Typická správa vyzerá takto: „Ahoj, môžem si od teba požičať 675 eur? Zajtra ti ich vrátim. Vďaka!“

Správa podľa slov zástupcov stránky Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR príde z čísla vášho známeho, a teda pôsobí dôveryhodne. V skutočnosti však ide o účet, ku ktorému získali prístup podvodníci. Tí potom oslovujú všetky kontakty a žiadajú ich o urgentnú pomoc.

Podvodný mechanizmus krok za krokom

Útočník získa prístup k účtu obete (často cez phishing, slabé heslo alebo neopatrnosť pri zadávaní overovacieho kódu). „Následne z tohto účtu začne posielať správy ich kontaktom, v ktorých žiada peniaze. Správa pôsobí osobne, je napísaná v slovenčine a vyzerá dôveryhodne - veď je z čísla vášho známeho! Požadovaná suma má byť často zaslaná cez bankový prevod alebo QR kód, ktorý vedie na účet podvodníka. Ak peniaze pošlete, už ich nikdy neuvidíte,“ varovali kompetentní z ministerstva a pripojili aj niekoľko zásad, ako sa voči takémuto podvodu chrániť:

  • overte si v aplikácii WhatsApp, či nemáte pripojené externé zariadenia, o ktorých neviete (otvorte WhatsApp, choďte do Nastavení - Prepojené zariadenia, odstráňte podozrivé zariadenia),
  • overujte si akékoľvek podozrivé správy - zavolajte dotyčnému, spýtajte sa cez iný kanál – napríklad SMS alebo Messenger,
  • nikdy neposielajte peniaze len na základe správy - aj keď ide o blízku osobu – najprv overte, že je to naozaj ona,
  • zapnite si dvojfaktorové overenie na WhatsAppe (Nastavenia, Účet, Dvojkrokové overenie, Aktivovať PIN kód),
  • nezadávajte overovacie kódy z SMS nikomu, ani známym - WhatsApp si ich NIKDY NEPÝTA cez chat.

Podvodníci sú čoraz sofistikovanejší a zneužívajú dôveru medzi ľuďmi. Šírenie týchto podvodov môžeme zastaviť len tak, že o nich budeme hovoriť a upozorňovať svoje okolie. Zdieľajte túto informáciu, nech sa o tom dozvie čo najviac ľudí. Môžete tým niekomu zachrániť stovky eur.


Súvisiaci článok
Upozornenie pre všetkých používateľov WhatsApp: Na Slovensku sa šíri nebezpečná podvodná správa
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť