Ako podvod funguje?
Podvodníci sa snažia vniknúť do vášho WhatsApp účtu prostredníctvom správy, ktorá sa tvári ako žiadosť od známeho kontaktu. V správe vás žiadajú, aby ste hlasovali v súťaži, kde je “dcéra tanečníčka“. Súčasťou tohto hlasovania je údajný “registračný proces“, ktorý zahŕňa skopírovanie kódu, ktorý vám pošlú.
„Po jeho zadaní podvodník prevezme kontrolu nad vašim WhatsApp účtom. Váš účet tak ovládne a vo vašom mene začne odosielať správy všetkým kontaktom z vášho telefónneho zoznamu,“ varovala polícia.
Čo je horšie, podvodníci následne začnú rozosielať žiadosti o peniaze s naliehaním, aby ste čo najrýchlejšie zaslali finančné prostriedky na účet, ktorý vám bude poskytnutý.
Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
Čo môžete robiť, aby ste sa ochránili?
Rady a odporúčania od Polície Slovenskej republiky:
- NIKDY neodpovedajte na takéto správy,
- NIKDY neposielajte peniaze takto vyžiadaným spôsobom, ani keď správa prišla zo známeho kontaktu, ktoré máte uložené v telefónnom zozname (číslo si preverte cez alternatívny kontakt),
- ak už „kyber-útočník“ prevzal kontrolu nad vašim WhatsApp účtom a rozosiela správy vo vašom mene - oznámte to najbližšiemu oddeleniu PZ - nezabudnite predložiť dôkazný materiál, napr. komunikáciu v tejto aplikácii,
- NEZABUDNITE skontrolovať všetky zariadenia, ktoré sú prepojené s vašim WhatsApp účtom,
- ak vám medzičasom útočník zmazal prístup do vášho WhatsApp účtu, dajte vedieť svojim známym a všetkým kontaktom vo svojom telefónnom zozname cez iný komunikačný kanál, že sú vo vašom mene posielané falošné správy - upozornite ich, že v žiadnom prípade nemajú reagovať, pretože ide o podvod!
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť