Bahniatka rastú na vŕbach, ktoré ale v iných ročných obdobiach v porastoch splývajú so zeleňou. Kvety vŕb, ktoré sú usporiadané do hustých súkvetí sa volajú jahňady. Alebo ak chcete bahniatka, maňušky, kočičky, macušky...
Podľa ochranárov z Kysúc sú najviac prospešné pre včelie rody: "Teraz sú motormi novej sezóny. Včely z nich zbierajú peľové zrnká nabité proteínmi, pomiešajú ich s malým množstvom nektáru, a svojimi vlastnými výlučkami. Túto zmes, ktorej sa hovorí aj včelí chlieb, včely vrstvia a hlavami utláčajú do buniek včelích plástov. Obal peľového zrnka praskne a fermentuje a tak sa stáva ľahko stráviteľnou potravou pre včeliu matku, ktorá kladie vajíčka a aj pre novovyliahnuté včelie potomstvo. Ako dostupná je táto prvá potrava, také silné bude včelstvo v novej sezóne."
Prvé kvety vŕb sú nielen krásnym symbolom jari ale aj dôležitým zdrojom potravy pre obyvateľov prírody. Nepohrdnú nimi totiž ani sýkorky, či stehlíky.
Bahniatka ale majú svoje miesto aj v slovenských ľudových tradíciách. Po príchode z kostola na Kvetnú nedeľu si ich ľudia zvykli odložiť za obrazy. Pri búrkach ich vkladali do okien na ochranu pred bleskami.
Poľnohospodári zase bahniatka vkladali pri prvej jarnej orbe do prvej brázdy, alebo aj k prvému zasadenému zemiaku.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť