Od verejných bozkov na západe až po tiché, ale silné gestá v ázijských kultúrach, každá krajina má svoj vlastný spôsob, ako oslavovať tento magický a neviditeľný pocit. Zahraničné portály cnet.com a worldstrides.com na svojich weboch priblížili, ako Valentín oslavujú v rôznych častiach sveta.
Západné krajiny - verejná náklonnosť a romantické gestá
V mnohých západných krajinách, ako sú USA, Francúzsko alebo Španielsko, sa láska oslavuje prostredníctvom verejných prejavov náklonnosti. Bozky na verejných priestranstvách, držanie sa za ruky, alebo spoločné večere pri sviečkach sú bežnou praxou. Tieto gestá sú spoločensky akceptované a dokonca aj oslavované, najmä počas romantických príležitostí ako Valentín.
V niektorých krajinách, ako napríklad vo Francúzsku, je láska považovaná za umelecký zážitok, kde je romantika a vášeň často súčasťou každodenného života. Paríž, známy ako „Mesto lásky“, je synonymom pre túto verejnú oslavu lásky. Francúzi neskrývajú svoju náklonnosť k partnerom a často sa bozkávajú aj na verejných miestach.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Japonsko - zdržanlivé, no úprimné prejavy lásky
Na rozdiel od západu, v Japonsku sa verejné prejavy lásky považujú za nepatričné. Japonská kultúra uprednostňuje skôr tiché a zdržanlivé prejavy náklonnosti. Pár sa môže držať za ruky, no bozk na verejnosti je skôr výnimkou ako pravidlom. To však neznamená, že láska nie je v tejto krajine dôležitá. Naopak, v Japonsku lásku vyjadrujú prostredníctvom drobných, ale mimoriadne významných gest, ako je napríklad darovanie darčekov na výročie alebo čítanie romantických básní.
Pre japonských mladých ľudí je častým spôsobom vyjadrenia lásky aj výmena darčekov na Valentína, kedy ženy dávajú mužom čokoládu, čo symbolizuje vyjadrenie záujmu alebo lásky. Je to zvyk, ktorý má v kultúrnej tradícii hlboké korene.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
India - láska v tichých očiach a prostredníctvom rodiny
V Indii, kde je láska často spájaná s rodinnými väzbami, bývajú tradičné romantické prejavy omnoho skromnejšie. Indická kultúra si cenila a stále cení rodinné hodnoty a láska medzi manželmi je často niečo, čo sa neprejavuje verejne. V mnohých prípadoch sú manželstvá dohodnuté rodinami, a hoci medzi mladými ľuďmi začínajú byť viditeľnejšie prejavy náklonnosti, stále sú zväzky medzi manželmi vnímané viac ako povinnosť a spoločenský záväzok ako výraz emocionálnej vášne.
Väčšina romantických gest sa odohráva v súkromí, pričom láska je v tejto kultúre často vnímaná cez starostlivosť, podporu a záväzok voči rodine. Naopak, v mestách ako Bombaj, kde je vplyv „mestského západu“ väčší, je čoraz viac párov, ktorí si užívajú verejné bozkávanie a iné prejavy lásky.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Blízky východ - láska v obmedzených formách a podmienkach
V krajinách Blízkeho východu, ako sú Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty či Irán, sa verejné prejavy lásky v podobe bozkávania alebo držania sa za ruky považujú za nevhodné a neprijateľné v rámci tradičných a náboženských noriem. V týchto krajinách sa láska medzi manželmi vyjadruje viac v súkromí, často cez praktické gestá, ako je vzájomná starostlivosť a obeta.
Väčšina spoločenských a náboženských noriem je veľmi konzervatívna, a preto vzťahy medzi mužmi a ženami mimo manželstva sú veľmi obmedzené. Láska sa tu oslavuje cez rodinné väzby, starostlivosť o deti a v mnohých prípadoch aj cez náboženské modlitby a duchovné spojenie.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Latinská Amerika - vášeň, tance a verejné bozkávanie
V Latinskej Amerike, konkrétne v krajinách ako Brazília, Argentína či Mexiko, je láska oslavovaná s veľkou vášňou. Verejné prejavy náklonnosti sú bežné, a to nielen medzi partnermi, ale aj medzi priateľmi a rodinou. V niektorých mestách, ako Rio de Janeiro, je bežné, že páry sa bozkávajú na verejných plážach, počas karnevalu či pri tanci samba.
Latinská Amerika je známa svojou temperamentnou a vášnivou kultúrou, kde sa láska vyjadruje cez tanec, spev a rôzne oslavy. V týchto krajinách je láska považovaná za niečo, čo sa prejavuje otvorene a radostne.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Taliansko - oslava lásky a romantických tradícií
Valentín je v Taliansku oslavou lásky, romantiky a špeciálnych tradícií, ktoré pridávajú tomuto sviatku magickú atmosféru. Ako v mnohých iných krajinách, aj tu si milenci prejavujú svoju lásku rôznymi spôsobmi, pričom talianske tradície môžeme označiť za jedinečné.
Jednou z najobľúbenejších sladkostí, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tohto dňa, sú „Baci Perugina“ - malé lieskové oriešky v čokoláde, ktoré sú zdobené romantickými citátmi vytlačenými na ich obaloch. Tieto citáty sú v rôznych jazykoch, čo dodáva darčekom medzinárodný nádych. „Bacio“ znamená v taliančine bozk, a tak sa „Baci Perugina“ stali symbolom lásky, ktorý darujete svojej polovičke na Valentína ako výraz vašej náklonnosti.
Ďalšou krásnou tradíciou, ktorá sa udržiava najmä medzi talianskymi pármi, je výmena kľúčov. Tieto sú často odovzdávané ako symbol pozvania na „odomknutie srdca“ darcu. Toto gesto je jedným z najromantickejších spôsobov, ako prejaviť svoju dôveru a oddanosť.
No a ako inak osláviť Valentín v Taliansku, než v srdci romantiky – vo Verone. Mesto, kde sa odohráva najznámejší milostný príbeh všetkých čias - príbeh Rómea a Júlie. Každoročne tu prebieha štvordňový romantický festival, ktorý do mesta privádza zamilovaných z celého sveta. Milenci navštevujú Júliin balkón, kde si nielen zanechávajú svoje odkazy, ale tiež pripínajú červené a ružové zámky na steny a ploty okolo neho. Tieto zámky symbolizujú ich večnú lásku a každý zamilovaný pár verí, že tento akt prinesie ich vzťahu šťastie a vernosť.
Ilustračné foto. Zdroj: gettyimages.com
Láska, hoci je univerzálnym pocitom, má nespočetne veľa spôsobov vyjadrovania, ktoré niekedy závisia aj od kultúrnych alebo spoločenských tradícií. Niektoré krajiny sa k láske stavajú otvorene a verejne, iné preferujú skromné a zdržanlivé gestá. Či už ide o romantické bozkávanie v Paríži, tiché gestá v Tokiu alebo vášnivé tance v Rio de Janeiro, jedno je isté - láska je jazyk, ktorým hovorí každé srdce po celom svete.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť