Azúrová voda v Martine nie je nič nové
V meste Martin sa v rieke objavila tyrkysová voda. Všimli si to okoloidúci a tak okamžite privolali hasičov a políciu. Bližšie sa situácii venovala televízia TA3 vo svojej reportáži.
Ohlasovateľ udalosti Ľuboš Gottwald pre TA3 uviedol, že z kanalizačnej rúry vytekala modrá tekutina. Podľa jeho názoru išlo o chemikáliu, pretože to dosť zapáchalo, vytekalo to vo veľkých množstvách, a aj napriek tomu, že na mieste strávil asi tri a pol hodiny, stále to tieklo.
„Podľa predbežných informácií máme také, že sa jedná o farbu, ktorá by nemala byť toxická a v podstate zdraviu pre ľudský organizmus neškodná,“ vysvetlil vedúci Okresného riaditeľstva Hasičského zboru v Martine Miloš Kmeť.
Zdroj: Facebook/MARTIN/MAREK
Prebehla aj inšpekcia
Inšpekcia životného prostredia si to podľa informácií televízie TA3 namierila rovno do závodu, kde sa vyrábajú rôzne druhy obalov.
„Slovenská inšpekcia životného prostredia v danej veci začala výkon štátneho dozoru. V tejto chvíli o prebiehajúcom šetrení nemôžeme bližšie informovať,“ uviedla v písomnom stanovisku pre TA3 inšpekcia.
Generálny riaditeľ spoločnosti DS Smith Martin Němec pre TA3 uviedol, že momentálne prebieha vyšetrovanie a plne spolupracujú s úradmi, aby zistili príčinu a prijali vhodné opatrenia na riešenie situácie. Ako oznámila Slovenská inšpekcia životného prostredia, na mieste boli odobraté vzorky, teraz čakajú na výsledky.
Zdroj: Facebook/MARTIN/MAREK
Táto situácia sa nestala prvýkrát
Bohužiaľ, pre obyvateľov to nie je nič nové. Miestne Turčianske vodárne narazili na tento problém už pred viac ako tromi rokmi a inšpekciu životného prostredia na to hneď upozornili.
„Keď sme skontrolovali odľahčovaciu stoku, ktorej sa to konkrétne týka, zistili sme v podstate neoprávnené napojenie do tejto stoky niektorým subjektom, ktorý je tam napojený, ale prebralo si to životné prostredie. Potom sa to zopakovalo ešte v roku 2023 dvakrát – v júli a v auguste,“ priblížil pre TA3 výrobný riaditeľ spoločnosti TURVOD Peter Babej.
Ako TA3 dodala, tak k úniku neznámej látky došlo na miestach, kde vodohospodári približne pred piatimi rokmi vybudovali 250-metrový rybovod. Ním migruje aj hlavátka podunajská, ktorá je najväčšia lososovitá ryba v Európe. Situáciu by mali preto vyriešiť čím najskôr.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť