Viaceré informácie poskytol portál spuntik.zoznam.sk. Tie prichádzajú hlavne v čase, kedy sa niektoré rodiny rozhodnú si do domácnosti zaobstarať zvieracieho spoločníka. Ten býva častým „darčekom" pod stromčekom, no v prvom rade treba myslieť na to, že ide o živého tvora, ktorý bude potrebovať starostlivosť aj niekoľko rokov po prvých Vianociach. Keďže sa môže stať, že by do rodiny pribudol práve uprostred zimy, je vhodné načúvať niektorým dôležitým odporúčaniam.
Prechádzky a venčenie v extrémnom chlade treba skrátiť
Je známe, že psy potrebujú venčenie každý deň. Závisí od toho ich kvalita života. Blížia sa však dni, kedy ukazovatele teplomerov padnú pod nulovú hranicu. Aj v takých dňoch netreba zotrvávať len doma, no podobné venčenie treba skrátiť. Existuje možnosť, že sa udýchaný pes zvalí do studeného snehu. Hrozí tam riziko podchladenia, zápal močového mechúra a iné komplikácie. Práve pre tieto hrozby je potrebné zimné venčenia skrátiť, no zintenzívniť.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Zimný outfit
Niektorí majitelia menších psíkov preferujú využitie zimných outfitov. V nich sú vybrané plemená síce roztomilé, no netreba to s nimi preháňať a myslieť na detaily. Sú však veterinári, ktorí oblečenia neschvaľujú. Nedáva im to zmysel ani v čase, keď je pes zdravý a absolvuje prechádzku v rezkom tempe. Ak sa však predsa len pre milý pulóvrik pre svojho miláčika rozhodnete, mal by mu zakrývať hrudník, chrbát a obličky, ale nikdy nie celé telo. Dosiahli by ste totiž presný opak toho, čomu sa oblečením snažíte vyhnúť. Rýchle prehriatie a následné nachladnutie by bolo len otázkou času.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Jedlo počas zimy
U kŕmenia psov sú zlatým pravidlom granule a konzervované kŕmne zmesi, no psíkov netreba prekrmovať. Je ideálne do misky ku granulám či konzervám pridať kvalitný olej alebo mäsový vývar. Ten oceníte hlavne, ak sa pes nedostatočne hydratuje. Ak však psa chováte na dvore v exteriéri, je na mieste uvažovať o zvýšení kŕmnej dávky o približne 15 až 20 %. Bytového psa prikrmovať netreba. Do veľkej zimy ho ale radšej oblečte. Čo sa týka mačiek, tie sú vyberavé. Sú to však, rovnako ako psy, mäsožravci. Mačičky potešíte pečeňou, vareným vajíčkom alebo mliečnymi výrobkami ako tvaroh či jogurt.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Starostlivosť o srsť v zime
Dôležitou témou pri mačkách a psoch je srsť. Tú treba pravidelne kefovať a zastrihávať, a to aj v zime. Na jej ošetrovanie v zime existujú vybrané prípravky a produkty s vyšším obsahom oleja. Tie ocenia hlavne plemená s dlhou srsťou. Ňou zamedzíte vysušovaniu a lámavosti, ktorá je zapríčinená mrazom.
Tu treba myslieť aj na cestárov, ktorí ošetrujú povrchy vozoviek. Ak venčíte psa, posypy soľou alebo štrkom v zime môžu vášho miláčika potrápiť. Niektoré zmesi potom nepríjemne leptajú a pália. Takto premrznuté, zablatené či zasolené labky musíte opláchnuť vo vlažnej vode. Môžete využiť aj odvar z dubovej kôry. Miesta potom osušte a natrite špeciálnymi prípravkami, či lekárskou vazelínou.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť