Nedeľa 24. 11. 2024 15:49:28 | Meniny má Emília

Predčasniatkam pomáhajú aj ľudia, ktorí skončili za mrežami. Výnimkou nie je ani pracovisko v Sučanoch

Odsúdení ľudia si za mrežami viacerých nápravných zariadení odpykávajú svoje tresty. Ani počas tohto obdobia však nemusia zanevrieť na svoju kreativitu a vedia to aj pracovníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Hračky pre tých najmenších vyrábajú aj za mrežami a výnimku netvorí ani pracovisko v Žilinskom kraji.

Michal Szentivanyi|24. november 2024|12:00:02

Zdroj: Koláž Žilina SP21/zvjs.sk

Súvisiaci článok
Mladí väzni zo Sučian spoznali život vonku. Šancu na návrat pocítili na vlastnej koži v Martine
Čítajte viac >

Zbor väzenskej a justičnej stráže o iniciatíve pomoci informoval cez svoj web. Kompetentní pripomenuli, že na Slovensku sa v minulom roku predčasne narodilo až 3 877 detí.

„Tieto deti čelia mnohým výzvam. Ešte sa ani nestihli prvýkrát poriadne nadýchnuť a už musia bojovať o holý život. Ich nedostatočne vyvinuté orgány, jemná koža a krehkosť stojí v boji o život proti nim. Avšak v tomto boji nie sú sami. Sú tam rodičia, ktorí každý jeden deň dúfajú, že ich dieťa priberie aspoň gram, narastie aspoň o milimeter a najmä, že sa nič nezhorší a že im zdravotný personál, ktorý neustále monitoruje deti v inkubátoroch nečakane nezavolá," uviedli pracovníci zboru.

Pracovníci z väzenského prostredia a samotní odsúdení sa neštítia pomáhať

Ako to však súvisí s ich prácou? Nuž, úlohou zboru a jeho personálu je aj ochrana spoločnosti, neustála práca s väznenými osobami do takej miery, aby po návrate z výkonu trestu žili život v medziach zákona a neubližovali ostatným. „Už dlhšiu dobu sa ale venujeme aj charitatívnej činnosti. Darujeme krv, zbierame plastové vrchnáčiky, zúčastňujeme sa charitatívnych behov, prispievame na transparentné účty, organizujeme benefičné výstavy... vymenovať všetky činnosti by nám určite zabralo veľa času," konštatovali pracovníci zo zboru.

2.jpg Zdroj: Koláž Žilina SP21/zvjs.sk

Z toho dôvodu boli aj odsúdení zapojení do charitatívneho projektu. Niektorí šili malé plachty do inkubátorov a tí zo Sabinova, Nitry-Chrenovej, Levoče, Banskej Bystrice, Bratislavy, Sučian, Kováčovej a Košíc, a ktorí prejavili záujem, háčkovali chobotničky.

„Háčkované chobotničky v kontexte s predčasniatkami, ako by sa mohlo sprvu zdať, nemajú estetický význam. Bábätká v inkubátore majú zavedených množstvo hadičiek – napríklad sondu zavedená cez nosovú dierku priamo do žalúdka, ktorá slúži na podávanie materského mliečka, infúzie, hadičky z dýchacích prístrojov a podobne, ktoré si bábätka častokrát nechcene vytrhávajú. Tým si spôsobujú bolesť, nehovoriac o tom, že je potrebné opätovné zavedenie týchto hadičiek. Chobotničie chápadielka sa bábätkám vkladajú do dlaní a eliminujú tak pokusy drobčekov hadičky vytrhávať. Navyše má chobotnička aj akýsi terapeutický účinok, pretože pripomína pupočnú šnúru a tak jemne simuluje aj pocit, že je bábätko stále v maminom brušku," vysvetlila jedna z pracovníčok zboru.

3.jpg Zdroj: Koláž Žilina SP21/zvjs.sk

Vyzbieraná suma prekročila hranicu 2 600 eur, pomáhanie pre niektorých odsúdencov funguje aj motivačne

Nakoniec sa spoločne podarilo vyzbierať 2 630 eur a uháčkovať stovky chobotníc. „Keby som v tom nevidel zmysel, tak to nerobím,“ povedal úprimne jeden z odsúdených a ďalší dodali, že napriek tomu, že vôbec netušili, čo všetko stojí za tým, udržať predčasne narodené dieťa pri živote, sú radi, že sa mohli zapojiť aspoň takou drobnosťou, akou je uháčkovaná chobotnička. Na záver dokonca ďalší odsúdený dodal, že by rád pomáhal aj po prepustení z výkonu trestu. „Aj keď nebudem háčkovať, rád by som pomáhal finančne,“ dodal odsúdený.


Súvisiaci článok
Psovod z Ružomberka a jeho štvornohý priateľ Riko dominovali na obranárskych pretekoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť