Na analýzu zložiek v tejto zelenine upozornila televízia Markíza. Brokolica je podľa ich záverov záchrancom v našom tráviacom systéme aj preto, že obsahuje chemickú zložku sulforafán. Tá je výnimočná tým, že dokáže blokovať mutácie v našej DNA. To znamená, že má teoretickú schopnosť znížiť riziko rakoviny.
Tu však prichádzajú k slovu odborníci. Upozornili aj na to, že jednou stránkou je stravovanie, no to, čo neovplyvníme, je genetika. Aj ona býva v niektorých prípadoch častým zdrojom a príčinou napríklad onkologických ochorení.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Výskumy, ktoré podporujú výnimočnosť brokolice
V prípade konzumácie brokolice sa televízia Markíza odvolala na výskumy Oregonskej štátnej univerzity. Už v minulosti sa podpísala pod štúdiu, kde figurovala spomínaná zložka sulforafán. „Iný vedecký výskum zas zistil, že ženy, ktorým mamogram ukázal zvýšené riziko rakoviny a jedli aspoň za hrnček brokolice denne, mali nižší rast buniek, vďaka čomu sa vyhli rozvoju rakoviny," informovala televízia Markíza na svojom webe.
Zdravší život potvrdzujú aj iné dáta. Podľa nich ľudia, ktorí jedia pravidelne brokolicu, mali oveľa nižšie riziko vzniku rakoviny ako tí, ktorí túto zelenú potravinu vynechávajú. Môže byť za tým množstvo príčin, no z praxe treba spomenúť, že brokolica obsahuje antioxidanty, vitamín C a karotenoidy.
Je to aj o genetike
Televízia Markíza sa tiež odvolala na britskú stanicu BBC, ktorá upozornila, že pri vzniku rakoviny zohrávajú rolu aj gény. Toto je už segment, ktorý nemáme šancu ovplyvniť. Podstatné však je, že jedálniček ovplyvniť vieme a každý to má vo svojich rukách. Jej obmenou za zdravšiu alternatívu môžeme okrem onkologických ochorení odvrátiť aj tie, ktoré sa týkajú srdcovo-cievnych komplikácií.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť