Utorok 12. 11. 2024 22:28:02 | Meniny má Svätopluk

Boj proti fašizmu a antisemitizmu si pripomína celý svet. Na hrôzy vojny sa nedá zabudnúť

V rámci minulého storočia vošli do dejín veľmi smutné udalosti, ktoré sa tiež podpísali pod to, že si každoročne pripomíname Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu. Ten aktuálne pripadá na sobotu 9. novembra 2024.

Michal Szentivanyi|9. november 2024|10:00:02

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Archív TASR

Súvisiaci článok
Zníženie hladiny Oravskej priehrady odhalilo veľký problém. Objavili záhadné odpadové rúry a splašky
Čítajte viac >

Pripomienku tohto svetového dňa popísala aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Udalosti, ktoré spôsobili vznik tohto dňa, majú temnú charakteristiku. Historici nezabúdajú ani na to, že ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu, Joseph Goebbels, na schôdzi nacistických pohlavárov v Mníchove v noci zo stredy 9. na štvrtok 10. novembra 1938 oznámil, že protižidovské výtržnosti sa začali.

Uplynulo už 86 rokov

Tieto tragické udalosti sa do dejín zapísali ako „Krištáľová noc" (Kristallnacht) a na svete sa 9. novembra pripomínajú ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu. Počas tejto soboty 9. novembra 2024 to už bude 86 rokov od vypuknutia protižidovského pogromu.

Screen Shot 11-09-24 at 07.17 AM.JPG Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Adriana Antošková

Aj pogromy však mali svoju zámienku. Tou sa stala takzvaná Poľská akcia (Polenaktion) z októbra 1938 a smrť nemeckého diplomata Ernsta vom Ratha z 9. novembra 1938. Všetko sa zlomilo s koncom októbra 1938, kedy nacistický režim nariadil zatknúť približne 15-tisíc Židov s poľským občianstvom, ktorí žili v Nemeckej ríši.

Následne boli deportovaní k poľským hraniciam, odkiaľ mali byť transportovaní do Poľska. Išlo o prvú masovú deportáciu Židov z Nemeckej ríše.

Ničenie majetku a smrť na dennom poriadku

Tieto pogromy pred začiatkom 2. svetovej vojny vypukli v Nemecku, a čiastočne aj v Rakúsku, v Sudetách a v slobodnom meste Gdansk. Počas týchto nešťastných udalostí došlo k zničeniu židovského majetku, obchodov, domov, nemocníc a synagóg. Obyvatelia zažili aj fyzické útoky na Židov, pri ktorých zomrelo viac ako 1 300 ľudí. Do väzenia sa dostalo 30-tisíc Židov, z ktorých väčšina neskôr zomrela v koncentračných táboroch.

4-f74409453884fd2aaccab42834747512a53b91e6.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Pomenovanie Krištáľová noc vzniklo na základe množstva rozbitého skla, ktoré zostalo po pogrome na uliciach nemeckých miest. Niektorí historici však udalosti nazývajú aj ako Novembrový, či Ríšsky pogrom, pretože za nimi stál prevažne Goebbels.


Súvisiaci článok
V martinskej Aleji národných dejateľov pribudla busta Ladislava Novomeského
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť