Piatok 18. 10. 2024 07:15:07 | Meniny má Lukáš

Októbrový zimný spánok čaká aj ježe. Tento proces im môžete značne zjednodušiť

Jež sa už v októbri ukladá na zimný spánok, ktorý môže byť nakrátko prerušovaný. Ľudia mu môžu pomôcť tým, že mu poskytnú možnosť vybudovania zimného hniezda vo vhodnom úkryte.

TASR|14. október 2024|19:30:07

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Súvisiaci článok
Najsevernejší lesnícky náučný chodník na Slovensku prešiel veľkou obnovou
Čítajte viac >

Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Andrea Lešová.

Jež hibernuje v plytkých, senom a machom vystlaných dierach alebo pod listami. V záhrade to môžu byť napríklad kopy raždia, seno v stodole či kôpka slamy. „V prípade náhodného objavenia takéhoto hniezda so zimujúcim jedincom je najlepšie vrátiť úkryt do pôvodného stavu, aby nedošlo k porušeniu špecifických teplotných podmienok v hniezde," odporučila Lešová.

Ďalej priblížila, že pomôcť sa dá ježkovi najmä udržiavaním rozmanitosti prostredia a ponechávaním, prípadne vytváraním umelých úkrytov pre zimné hniezda. „Jež patrí medzi hmyzožravce a jeho zimný spánok je prispôsobenie sa nedostupnosti potravy v zimnom období. Preto jediná možnosť preňho je prečkať nepriaznivé obdobie hibernáciou," povedala odborníčka.

Screen Shot 10-13-24 at 08.26 AM.JPG Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Jež tmavý/západný a jež bledý/východoeurópsky patria podľa zákona o ochrane prírody a krajiny medzi chránené druhy živočíchov národného významu. „Keďže ide o chránený druh živočícha, je zakázaná akákoľvek manipulácia s chráneným druhom, resp. odchyt, rušenie," tvrdí zoologička. V prípade nálezu zraneného, poškodeného, poraneného chráneného živočícha, ktorý vykazuje atypické správanie, je apatický, malátny, má viditeľné známky poškodenia či poranenia, je potrebné to oznámiť Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky.

Rovnako aj v prípade nájdenia uhynutého jedinca. Ochranári v prípade nálezu ježov v zime zabezpečia odbornú starostlivosť. Ak to situácia vyžaduje, spolupracujú aj s veterinárnymi lekármi.

Lešová upozornila, že v zime je dôležité nerušiť všetky zimujúce živočíchy. V ľudských obydliach sa môžu vyskytovať napríklad netopiere alebo plchy. „Zimné obdobie je kritické pre všetky voľne žijúce živočíchy, preto by sme pri rôznych aktivitách mali myslieť na to, že ich hlavným ohrozením je strata vzácnej energie, ktorú nevyhnutne potrebujú na prežitie nepriaznivého obdobia, to znamená každé vyrušovanie, respektíve stres môže byť pre nich fatálny," skonštatovala zoologička s tým, že najväčšou pomocou je ich nerušiť.


Súvisiaci článok
Jesenné depresie číhajú na každú príležitosť. Striehnu častejšie na ženy, liečiť sa dá aj denným svetlom
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť