Zásady výberu detskej obuvi: Čo odporúčajú odborníci?
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na sociálnej sieti poukázal na fakt, že nesprávne zvolená obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť deformácie, trvalé poškodenie kostry chodidla alebo prispieť k rozvoju skoliózy.
Detská obuv by podľa slov odborníkov mala mať pevnú pätu a zároveň mäkkú a ohybnú podrážku pod prstami a strednou časťou chodidla.
„Pre správny rast kostí je veľmi dôležité, aby malo dieťa v obuvi dostatok miesta pre prsty. Pri výbere prezuviek do školy dajte prednosť takým, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z usní a textilu. Sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť, nedráždia kožu a prispôsobia sa tvaru chodidla,“ ozrejmili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Nevhodné materiály pre detskú obuv zahŕňajú koženku, plast a poroméry, teda syntetické usne. Obuv z týchto materiálov sa ťažko prispôsobuje tvaru chodidla, je tvrdá, nepriedušná a nedokáže odvádzať vlhkosť z povrchu kože, čo môže viesť k plesňovým ochoreniam.
Zásady Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pre výber detskej obuvi:
- čím ľahšia, tým lepšie, vyberajte ju podľa účelu,
- pre najmenšie deti je najvhodnejšia nízka členková obuv, šnurovacia alebo uzatvárateľná textilným pásikom, respektíve na zips, podpätky by mali byť čo najnižšie,
- prezuvky nie sú to isté čo obuv do telocvične,
- v interiéri je vhodná ľahká vzdušná obuv, pre menšie deti s remienkom alebo so šnúrkami,
- pre aktívny odpočinok je určená športová obuv zodpovedajúca požiadavkám príslušného športu, je tvrdšia a nepriedušnejšia,
- vychádzková celoročná alebo zimná obuv má mohutnejšiu a trvanlivejšiu konštrukciu s pevnou podošvou,
- rekreačná obuv je určená na rekreačno-vychádzkové príležitosti, na dlhšie vzdialenosti aj v prírodnom prostredí, má pevnejšiu konštrukciu zvršku a robustnú podošvu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť