Štvrtok 21. 11. 2024 08:33:37 | Meniny má Elvíra

Letná rutina pomáha tínedžerom čeliť izolácii a úzkosti, radia odborníci

Absencia školskej rutiny u dospievajúcich môže spôsobiť nárast pocitov izolácie, úzkosti či celkovej nepohody.

TASR|4. august 2024|14:00:42

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/freepik.com

Súvisiaci článok
Rozvod a duševné zdravie: Plnohodnotné detstvo môžu deti zažiť aj v neúplnej rodine
Čítajte viac >

Upozornila na to Liga za duševné zdravie. Rodičom adolescentov odporúča viesť ich počas leta k zmysluplným aktivitám, obmedzeniu času pred obrazovkou či vnútornému rozvoju.

Liga podotkla, že pocity mladých v lete závisia od toho, akými aktivitami vyplnia svoj voľný čas. „Nie každý sa totiž okamžite vyberie na kúpalisko či na hory, niekto len napríklad zatiahne v izbe roletu, aby mu slnko nesvietilo do monitora. Je dôležité, aby dospievajúci načerpali v lete čerstvé sily," ozrejmili odborníci.

2148781443.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Rodičom odporúčajú v rámci možností sledovať, koľko času trávia deti pred obrazovkou. „Len veľmi málo detí a dospievajúcich sa úspešne samoreguluje, pokiaľ ide o videohry alebo sociálne médiá," vysvetlili. V prípade mladších detí radia skúsiť nastaviť isté pravidlá. „Napríklad hodina vonku/20 minút na počítači. Nútená pauza od virtuálnych svetov môže podnietiť ich chuť objavovať skutočný svet," uviedla liga.

Radí tiež nájsť most medzi záujmami dieťaťa a aktivitami vonku či spojiť ho s kamarátmi. „Je dôležité, aby váš tínedžer nebol v kontakte s kamarátmi len cez sociálne siete. Skontaktujte sa tak s rodičmi jeho kamarátov či spolužiakov a zorganizujte spoločnú grilovačku či dovolenku," odporúčajú odborníci.

24049.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Rodičia tiež môžu skúsiť dieťaťu pomôcť nájsť vhodnú brigádu či motivovať ho k vnútornému rozvoju. „Predstavte napríklad svojmu tínedžerovi princípy všímavosti (mindfulness). Všímavosť spočíva v zameraní sa na prítomnosť, je o plnom zapojení sa do čohokoľvek, čo práve robíme – bez rozptyľovania alebo posudzovania a uvedomení si svojich myšlienok a pocitov bez toho, aby sme sa v nich stratili," priblížila liga.


Súvisiaci článok
Odborníci radia: Ako dosiahnuť vyvážený pracovný a osobný život?
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť