Podľa hovorkyne Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzany Hopjakovej letela posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice na Donovaly, kde sa na palubu pridali aj dvaja členovia Horskej záchrannej služby. „Po lokalizácii miesta vysadili horských záchranárov s lekárkou leteckých záchranárov do terénu palubným navijakom. Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom, ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu, začal s jeho oživovaním,“ uviedla.
Po príchode záchranárov pokračovala lekárka v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja. „Vzhľadom na riziko pádu sekundárnej lavíny bolo potrebné pacienta z miesta čo najrýchlejšie evakuovať. Počas medzipristátia ho preložili na palubu a počas celej záchrannej akcie a prevozu ho kontinuálne resuscitovali. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu zraneniam počas prevozu podľahol,“ dodala Hopjaková.
Horskí záchranári ošetrili na mieste ľahké zranenia 45-ročného oznamovateľa udalosti a spoločne s ním pozemne zostúpili do Tureckej, odkiaľ v sprievode rodinných príslušníkov odišiel na odporúčané vyšetrenia do nemocničného zariadenia.
Horská záchranná služba dôrazne upozorňuje návštevníkov hôr, aby dbali na svoju bezpečnosť a pri pohybe v lavínovom teréne disponovali kompletným lavínovým výstrojom. „Nevyhnutné je tiež dodržiavať pravidlá bezpečného pohybu v lavínovom prostredí a predchádzať vzniku núdzových situácií sledovaním a rešpektovaním lavínových výstrah,“ zdôraznila.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť