Na protest proti tomu sa spojili ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeológovia, architekti, akademici a odborná verejnosť. „Aby sme ako gesto podpory 15. februára 2022 v čase o 19.00 zhasli svetlo, alebo vyvesili čiernu vlajku na ikonických pamiatkach, pamiatkach na Zozname svetového dedičstva UNESCO a mnohých ďalších po celom Slovensku,“ uviedlo Považské múzeum.
Pamiatkari z celého Slovenska tvrdia, že toto je symbolický krok k tomu, čo nás čaká, ak parlament nový návrh zákona o výstavbe schváli.
„Pamiatky nám zatiaľ zmiznú len symbolicky na jeden večer, ale aká bude naozaj ich budúcnosť po prijatí nového zákona o výstavbe? Systém ochrany pamiatok na Slovensku v súčasnosti nie je dokonalý. Transformácia na stavebné úrady, plánovaná rýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia, však bude znamenať paralýzu odbornej práce pamiatkarov a ohrozenie pamiatok,“ uvádza Považské múzeum.
Považské múzeum v Žiline
Poukazujú na to, že pripomienky odbornej verejnosti a pamiatkarov neboli štátom akceptované. Otvorený list riaditeľov krajských pamiatkových úradov poslancom NR SR musel byť stiahnutý z webovej stránky Pamiatkového úradu SR.
„Nový systém zahltí odborníkov novou stavebnou byrokraciou a keď nebudú mať námietky voči stavebným zámerom v krátkej lehote, bude to znamenať automatický súhlas s búraním alebo stavaním. Byrokratická záťaž úradu sa zvýši viac ako dvojnásobne. Po novom majú stavby pamiatkari aj kolaudovať, aj viesť stavebné konanie, a teda kontrolovať, či má stavba dosť parkovacích miest alebo správnu výšku zábradlia. Práca pamiatkarov by sa však prioritne mala sústrediť na ochranu kultúrneho dedičstva a jeho hodnôt. Hrozí, že mnohí z pamiatkarov zo svojej profesie radšej odídu,“ uvádza komunitná organizácia Čierne diery.
Kým na Slovensku pracuje na pamiatkových úradoch okolo 200 odborných zamestnancov, v susednom Česku ich majú desaťnásobok. Systému ochrany pamiatok hrozí podľa pamiatkarov kolaps. Nový zákon je podľa nich nepochopením toho, čomu sa pamiatkari venujú.
Pamiatková starostlivosť na Slovensku dosiahla krásny vek 70 rokov a zároveň si pripomíname aj 30. výročie zápisu našich prvých lokalít do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V utorok večer sa na protest v našom kraji zahalia do tmy napríklad Budatínsky hrad, hrad Strečno, Oravský hrad, Liptovské múzeum, Galéria Ľudovíta Fullu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť