Rakovina prsníka tvorí, bohužiaľ, takmer pätinu zo všetkých onkologických diagnóz žien na Slovensku a podľa štatistík sa s ňou stretne asi každá ôsma žena. Jej zákernosť spočíva v tom, že nepostihuje len staršie ročníky, aj keď s vekom značne stúpa percento jej výskytu. Na pozore sa preto musia mať aj mladšie ženy. Pred pár dňami podľahla práve tomuto ochoreniu len 25-ročná muzikálová herečka a operná speváčka Patrícia Janečková.
Rizikové faktory:
- zvyšujúci sa vek,
- ženské pohlavie (rakovinu prsníka však môžu dostať aj muži),
- vyššia hmotnosť,
- výška – vyššie ženy majú vyššie riziko, ako nižšie,
- rodinná anamnéza,
- konzumácia alkoholu,
- konzumácia červeného mäsa,
- fajčenie,
- nočná práca,
- vystavenie vysokému ionizačnému žiareniu a iné.
Prevencia je pri tomto ochorení základ. Každá žena by sa mala pravidelne samovyšetrovať, minimálne jedenkrát za mesiac, napríklad počas sprchy. Samovyšetrenie zaberie len pár minút, no dokáže zachrániť celý život. Tak ako pri iných typoch, aj pri rakovine prsníka je dôležité, aby pacientka navštívila lekára čo najskôr. V prvotných štádiách je rakovina prsníka v dnešnej dobe už veľmi dobre liečiteľná, preto sa netreba báť a lekára navštíviť čo najskôr.
Ako si urobiť samovyšetrenie sa dozviete napríklad aj na TOMTO ODKAZE.
Ilustračná foto. Zdroj: freepik.com
Samozrejmosťou by mali byť pravidelné ročné kontroly u ženského lekára a pravidelné sonografické alebo mamografické vyšetrenie prsníkov. Existuje množstvo dezinformácií, že mamografia môže naopak vplyvom žiarenia spôsobiť samotnú rakovinu. To však nie je pravda, vzhľadom na to, že žiarenie je zanedbateľné, no šanca, že vyšetrenie zachytí rakovinu a zachráni ľudský život, je omnoho dôležitejšia. Práve pravidelné vyšetrenia zobrazovacími technikami môžu rakovinu zachytiť v počiatočných štádiách, kedy ešte nie je hmatateľný nijaký útvar, no do vysokej miery sa tým zvyšuje šanca na jej vyliečenie.
Čo vás môže ešte ochrániť?
- stredomorská strava bohatá na ovocie, zeleninu, varené zemiaky, olivový olej – to všetko znižuje riziko karcinómu prsníka až o 46 percent,
- vitamín D,
- fyzická aktivita,
- vyhýbanie sa rizikovým faktorom.
Rakovina prsníka sa nemusí prejaviť len hrčkou v prsníku. Buďte preto pozorné a všímajte si aj iné zmeny:
- zmena veľkosti a tvaru prsníkov,
- zmeny na bradavke, ako napríklad tvorba šupiniek, výtoky, alebo vťahovanie bradavky,
- zmeny na koži prsníka buď v štruktúre, alebo farbe,
- nahmataná hrčka v prsníku, pazuche, nad alebo pod kľúčnou kosťou.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť