Pondelok 15. 07. 2024 15:47:41 | Meniny má Henrich

Prekvapujúci nález pri Bytčianskom zámku: Archeológovia objavili vodovodné kohútiky zo 16. storočia

Archeologický výskum pri zámku v Bytči pokračuje už tretí rok. Archeológom sa teraz podarilo objaviť prekvapujúci a nečakaný nález. Predmety, ktoré identifikovali ako vodovodné kohútiky, pochádzajú pravdepodobne z druhej polovice 16. storočia. FOTO: KPÚ Žilina, Považské múzeum Žilina

Michal Filek|9. august 2023|17:03:39


Súvisiaci článok
VIDEO: Archeológovia potvrdili, že na mieste Bytčianskeho zámku pravdepodobne stál drevený hrad zo stredoveku
Čítajte viac >

Archeologický výskum v renesančnom kaštieli v Bytči vykonávajú už tretiu sezónu traja archeológovia z troch muzeálnych inštitúcií - Zuzana Staneková (Považské múzeum), Danka Majerčíková (Kysucké múzeum) a Marek Both (SNM v Martine – Etnografické múzeum). Tento rok v okolí zámku otvorili osem sond, s celkovou rozlohou 48,7 m2, v ktorých objavili tisícky nálezov.

V tomto týždni sa im však podaril nečakaný objav, ktorý ich zaskočil. Išlo o predmet z medenej zliatiny, z väčšej časti tvorený dutou rúrkou s kolmo na ňu vedeným otvorom pre osadenie iného predmetu, ktorý sa nezachoval. Na prvý pohľad išlo o nález, ktorý si nik netrúfol interpretovať.

vodovodne-kohutiky-600x428.png

Trojica archeológov však svoj objav nakoniec dokázala identifikovať a takto o tom informuje stránka Považského múzea v Žiline:

„Po pár hodinách sa však jeho pôvodnú funkciu podarilo identifikovať vďaka analógiám z Veľkej Británie.

Ide o na Slovensku pomerne zriedkavý nález charakterizovaný ako vodovodný kohútik slúžiaci na výpust vody. Pôvodne bol osadený pravdepodobne v neznámej nádrži na vodu, ktorá mohla mať tvar sudu alebo inej nádoby a jeho úlohou bolo kontrolovať výtok vody. V kolmo vedenom otvore bol pôvodne umiestnený otočný uzáver, ventil, ktorého funkcia bola obdobná ako na súčasných vodovodných batériách v našich domácnostiach.

Tento uzáver sa však nezachoval a len vďaka podobným nálezom zo zahraničia si možno predstaviť vzhľad tohto zariadenia vo svojej funkčnej podobe. Spomedzi spomínaných analogických predmetov objavených v minulosti vo Veľkej Británii sú mu podobné najmä predmety z New Forest, Ashfordu, Middletonu či Sommersetu.

Nálezu z Bytče zodpovedajú vzhľadom i vypracovaním, avšak menej už rozmermi. Kým predmety z Británie majú dĺžku okolo 120 mm, nález z Bytče je výrazne dlhší (192 mm). Pokiaľ ide o datovanie, možno sa taktiež oprieť o nálezy z Británie, ktoré odborníci zaradili do rozmedzia rokov 1400 – 1700.

Do tohto obdobia spadajú aj črepy z nádob a zlomky keramických kachlíc, nájdené v rovnakej vrstve ako bytčiansky kohútik, dokonca môžu datovanie predmetu upresniť, keďže majú včasnonovoveký charakter druhej polovice 16. storočia.“


Súvisiaci článok
Na nádvorí bytčianskeho zámku ukončili archeologický výskum
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť