Už od stredoveku sa na rohu ulíc Bottova a Radničná nachádza jeden z najznámejších domov mesta, ktorý starí Žilinčania nazývajú aj Folkmanovský, pretože dlhé roky patril známemu žilinskému hotelierovi Pavlovi Folkmanovi. Informovali o tom historici Jozef Moravčík a Peter Štanský na oficiálnom webe Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina.
Dom však podľa ich slov patril vo svojej dlhodobej histórii od stredoveku rôznym majiteľom a aj v súčasnosti je vo vlastníctve majiteľov s iným menom.
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Prečo je tento dom tak známy?
„Predovšetkým ho charakterizuje v našom meste ojedinelá medená vežička, na ktorej je medená zástavka s dátumom 11. august 1886. Prečo práve tento dátum? Je to totiž dátum jedného z najväčších požiarov Žiliny, pri ktorom boli zničené skoro všetky domy na námestí, i tento dom. Iste je to ojedinelé pripomenutie takejto strašnej udalosti, možno Folkman to chcel ako odkaz dať ďalším generáciám svojej rodiny, možno i nám všetkým obyvateľom i návštevníkom mesta,“ priblížili historici Moravčík a Štanský.
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Dom podľa historikov pôvodne patril rodine Harhovských. Andrej Harhovský tu na prelome 17. a 18. storočia býval aj s rodinou.
„Bol to superident evanjelickej cirkvi a. v. v Žiline a on a jeho rodina v dome opatrovala jednu z najvýznamnejších postáv žilinskej histórie Jana Dadana mladšieho. Tento významný tlačiar mal síce svoj dom s tlačiarňou na dnešnej Sládkovičovej ulici, ale v roku 1704 mu zomrela manželka, s ktorou nemali deti. Preto potom, ako ťažko ochorel, ho prichýlili do Harhovskeho domu a tam opatrovali až do jeho smrti v júli 1704. V dome bola i posmrtná rozlúčka, ktorú mal vtedajší evanjelický farár Daniel Krman mladší. Aj preto vznikol dodnes rozšírený omyl, že Dadan a jeho tlačiareň boli v tomto dome,“ uviedli historici pre TIK mesta Žilina a ďalej pokračovali:
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
„Tento omyl podporil aj známy žilinský historik 19. storočia Alexander Lombardini, ktorý na základe pohrebnej kázne Krmana – ktorá vyšla tlačou v roku 1704, tlačiareň priradil do domu Bottová 1. V polovici 19. storočia sa majiteľom domu stal Anton Abuda, ktorý tam býval spolu so 6-člennou rodinou. Dom už bol jednoposchodový a mal spolu až šesť izieb. Dom kúpil v roku 1881 Pavel Folkman, hostinský, po jeho smrti dom dostali jeho deti a v otcovej činnosti pokračoval syn Pavol Folkman. Ten v kaviarenskej časti domu zriadil vyhľadávaný UHU bar, v ktorom vystúpila aj známa černošská tanečnica pôvodom z USA, žijúca v Paríži pod umeleckým menom Josephine Bakerova.“
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že Pavol Folkman okrem tejto budovy vlastnil a dal postaviť v roku 1925 výletnú reštauráciu, známu Paľovu búdu, v časti mesta Chrasť, ktorá sa nachádza v areáli dnešnej Žilinskej univerzity na Veľkom diele.
„Vtedy to bolo na kraji mesta v lesnom prostredí a mešťania tam chodili na prechádzky a výlety. Po Folkmanovcoch sa dom na Bottovej ulici dostal do vlastníctva rodiny Karola Wilda, v období po roku 1949 do roku 1991 ho vlastnil štát. Vtedy bol na poschodí klub mládeže, kde sa konali zábavy, hrali karty, biliard a šachy. Na prízemí bola predajňa odevov,“ uviedli historici, podľa ktorých najstaršou časťou domu je gotická pivnica.
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
„Nadzemná gotická časť bola zničená požiarom v roku 1521. Po požiari vznikla jednoposchodová renesančná časť domu s podlubím a s valenou klenbou, prestavanou v období baroka. Na začiatku 20. storočia dom pristavili v smere do Bottovej a Makovického ulice. V roku 1977 dom prestavali a na poschodí zriadili klub mládeže. Dom po reštitúcii začiatkom deväťdesiatych rokov obnovila spolu s vežičkou rodina Wild,“ uzavreli pre TIK mesta Žilina historici Jozef Moravčík a Peter Štanský.
Foto: TIK mesta Žilina
Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera
Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera
Foto: TIK mesta Žilina
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť