Piatok 26. 07. 2024 19:41:09 | Meniny má Anna, Hana, Anita

Peter, ktorý vystupuje pod prezývkou Medvedí Lesný Duch, si našiel neobvyklú záľubu (ROZHOVOR)

Stretnutia s medveďmi a s inou lesnou zverou, zachytené na fotopasce, približuje divákom na svojom YouTube kanáli. Ako sám v rozhovore uviedol, ak sa príroda s ním podelí o jedno zo svojich tajomstiev, aj on sa veľmi rád podelí s ostatnými, prostredníctvom svojich videí. Foto a video: Medvedí Lesný Duch na platforme YouTube.com

Juliana Krčulová|26. február 2023|14:46:47


Súvisiaci článok
Manželia z Čičmian pripravili prekvapenie v podobe novej lavičky nielen pre návštevníkov, ale aj pre celú obec (ROZHOVOR)
Čítajte viac >

Ako a kedy vznikol nápad založiť na platforme YouTube kanál Medvedí Lesný Duch?

  • „Nápad začal dozrievať v rokoch 2017 a 2018, kedy som si kúpil prvý fotoaparát s dobrým zoomom a prvé dve fotopasce. Počiatkom všetkého bol zámer stretnúť sa v našej prírode s medveďmi a tieto stretnutia zdokumentovať.“

Čo môžu diváci na kanáli Medvedí Lesný Duch nájsť? Aké typy videí prinášate divákom?

  • „Na kanáli "Medvedí Lesný Duch" ľudia nájdu videá z našej prírody - či už zachytené na fotopasce, alebo nakamerované priamo z ruky, či kombináciu týchto dvoch možností. Občas sa môžu objaviť aj videá z termovízie, ktorú som si ako pomocníka pri mapovaní nočného diania zaobstaral. Zhrnúť sa to dá takto, ak sa príroda so mnou podelí o jedno zo svojich tajomstiev, aj ja sa veľmi rád podelím s ostatnými prostredníctvom videí.“

Kde všade máte rozmiestnené svoje fotopasce a koľko sa ich nachádza v Žilinskom kraji?

  • „Moje fotopasce mám rozmiestnené v okrese Ružomberok a od jari bude pár rozmiestnených aj v okrese Liptovský Mikuláš, ktorý je bohatý na výskyt medveďov a tie sú tu aj ľahšie dostupné, ako v Ružomberskom chotári. Fotopascí sa mi do dnešného dňa nazbieralo asi 15, teda očakávam aj bohaté "úlovky" (úsmev).“

Čo všetko predchádza finálnemu videu na YouTube kanáli? Koľko času trávite s editáciou videí z fotopasce?

  • „Základom všetkého sú chvíle strávené v prírode a materiál, ktorý sa počas tohoto času nazbiera. Fotopasce však spravia prácu za človeka a ten nemusí byť "stále všade". Každé video je iné a teda aj čas pri jeho editácii je rôzny - môže sa pohybovať v rozmedzí jednej, až štyroch hodín, no nikdy som to príliš neodsledoval.“

Máte aj svoju obľúbenú fotopascu?

  • „Po otestovaní viacerých fotopascí, počas realizácie mojich pozorovateľských záľub, sa mi osvedčila fotopasca Wachman solar. Čo ma na nej zaujalo najviac je solárny panel, ktorým sa nabíja - človek je v podstate nezávislý od batérií. Každá fotopasca má však svoje klady, aj zápory.“

Už ste v lese, napríklad pri kontrole fotopascí, zažili „zaujímavý“ stret so zverou?

  • „Minulý rok, počas medvedej ruje, som si šiel po fotopascu medzi kríkmi. Keď už som bol takmer pri nej, všimol som si asi 15 metrov odo mňa vyplašeného medveďa, ktorý pomaly, bez vydania zvuku, utekal preč. Počkal som teda pár minút na mieste a šiel som po fotopascu. Keď už som ju dával zo stromu dole, zistil som, že maco sa vrátil a prešľapuje nohami na mieste, z ktorého utiekol. Zrejme na začiatku necítil môj pach – nevedel, že som človek, a tak sa zo zvedavosti vrátil späť zistiť, kto sa tam objavil. Pre mňa to bola nová situácia a v danom momente ma dosť šokovala. Pohyb v teréne s výskytom medveďov mi však už priniesol viacero vzrušujúcich zážitkov - to je reálne, pokiaľ sa človek v prírode pohybuje nepozorovane a čo najtichšie.“

Aký je Váš názor na aktuálnu situáciu ľudia vs. príroda? Myslíte, že ľudia chodia do prírody viac oproti uplynulým rokom?

  • „Miestam v prírode, ktoré ľudia navštevujú hromadnejšie sa vyhýbam, zvýšený výskyt ľudí na miestach, kde sa väčšinou nepohybovali, som si všimol počas doby Covidu, keďže boli rôzne obmedzenia prechodu medzi okresmi, a tak ľudia navštevovali miesta, ktoré mali dostupné vo svojom bezprostrednom okolí.“

Verím, že trávite v prírode omnoho viac času ako väčšina z nás – myslíte si, na základe Vášho pozorovania, že si ako ľudstvo vážime prírodu a ceníme si ju? Nevyhadzujeme odpadky, nerušíme zver, správame sa v lesoch disciplinovane?

  • „Módnu vlnu dnešných dní stále určuje trhová ekonomika a konzum, v duchu hesla "čím viac, tým lepšie." V tom sa človek ľahko stratí a zabudne na to, čo má skutočnú hodnotu. A keďže život je o maličkostiach, aj papierik vyhodený v lese svedčí o tom, ako človek ku prírode a ku životu samotnému pristupuje. Ak si človek pri vstupe do prírody neuvedomí, že to je posvätný živý priestor, na ktorom závisí jeho bytie, potom mu nebude vadiť ani ním vyhodený papierik, či iné smetie, ktoré tu nechá. Každý však môžeme začať od seba a tým byť príkladom ostatným. Pokora je pri tom vždy dôležitá.“

Aký je Váš odkaz pre ľudí, ktorí by sa chceli venovať rovnakej záľube?

  • „Ak vás láka mapovanie diania v prírode, či už pomocou kamier, fotoaparátov, alebo fotopascí, choďte do toho. Nezabúdajte však na to, že ste tu hosťom a nezabúdajte voči prírode prejavovať úctu a tak isto diskrétnosť. Ona sa vám potom bohato odmení a nechá vás v pokoji kráčať jej krásnymi zákutiami,“ uviedol pre našu redakciu Peter, ktorý vystupuje pod prezývkou Medvedí Lesný Duch.

Súvisiaci článok
Kníhkupectvo Martinus počas celého mesiaca február predáva knihy žilinského vydavateľstva bez nároku na zisk (ROZHOVOR)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť