Technickú pamiatku podľa jeho slov postavil predok Jozefa Gajdičiara z Korne. Zariadenie na mletie obilia mal priviezť z Ostravska, kde pracoval ako baník. Objekt z dreva bol podľa Kvasnicu postavený pravdepodobne v roku 1958.
„Do Korne ho doviezli autom, hore do osady technológiu vytiahli kone na vozoch. Používal ho môj dedo, otec aj ja do roku 1985. Mlelo sa v ňom obilie pre dobytok pre celú osadu. Kto choval dobytok, doviezol si obilie, a tu sme to zomleli,“ zaspomínal jeden z majiteľov mlyna Jozef Gajdičiar.
Veternú turbínu mali otáčať podľa smeru vetra, ktorý roztáčal jej dvanásť lopatiek:
„Najlepšie sa šrotovalo, keď fúkal severný vietor. Podobné stavby sú typické pre oblasť medzi Ostravou, Frýdkom-Místkom a Českým Tešínom. V roku 2021 prešiel mlyn v osade rekonštrukciou. V obci Korňa stojí jeho replika, ktorá by mala byť funkčná, pri hlavnej ceste. Prístup k veternému mlynu v osade Šulcovci je možný z osád Majtánovci (Vyšná Korňa), prípadne Sobčákovci (Nižná Korňa). Naša cesta k mlynu začala z osady Majtánovci a ďalej osadou Šlahorka a U Fojtíkov. Pri osade Majtánovci je možné nechať auto a pokračovať po spevnenej ceste asi 1,5 kilometre pešo. Zbytok trasy (cca 0,5 km) si je potrebné pomôcť mapou,“ priblížil Peter Kvasnica na svojej internetovej stránke Kysuckou krajinou a ďalej doplnil:
„Z osady U Fojtíkov treba pokračovať cez kopec až do osady Šulcovci - táto časť bola najnáročnejšia i vďaka ročnému obdobiu – v lete tu pravdepodobne nájdeme cestičku. V samotnej osade Šulcovci sa nachádzajú pekné chalupy, ktoré sa zrejme využívajú na rekreáciu. Z dvoch – troch chalúp zostala iba kamenná podmurovka. Z jednej chalupy pozostatok veľkej pivnice. Osadu zachytáva i I. vojenské a II. vojenské mapovanie,“ dodal.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť