Piatok 01. 03. 2024 19:13:04 | Meniny má Albín

Mesto Žilina bude v zime udržiavať vyše 400 kilometrov ciest a chodníkov

V Žiline budú počas zimy udržiavať 257 kilometrov cestných komunikácií a približne 160 kilometrov chodníkov. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. FOTO: Mesto Žilina

TASR|21. november 2022|18:25:03


Súvisiaci článok
Mesto Liptovský Mikuláš vstupuje do pohotovosti zimnej údržby
Čítajte viac >

Doplnil, že údržbu na území Žiliny zabezpečí zmluvný partner mesta Žilinské komunikácie a k dispozícii sú aj ďalší externí dodávatelia, pracovníci mesta či aktivační pracovníci.

"V pohotovosti bude zhruba 40 kusov techniky, štyri veľké a deväť malých sypačov s radlicami, deväť traktorov, UNC nakladače, technologické vozidlá s posádkou na ručné čistenie a dočisťovanie. V prípade kalamity aj ďalšie zazmluvnené stavebné mechanizmy," uviedol hovorca mesta.

Na žilinské cesty a chodníky je pripravených 920 ton chemického posypového materiálu a 650 ton inertného materiálu, ktoré sa budú v prípade potreby dopĺňať.

"Zásadnou novinkou je možnosť sledovať práce počas zimnej údržby na internetovej stránke. Záujemcovia v reálnom čase vďaka GPS monitoringu vozidiel uvidia, v ktorej časti mesta sa pohybujú. Na internetovej stránke mesta bude zverejnený operačný plán zimnej údržby a denne aktualizované práce spolu s kontaktnými údajmi na dispečersko-spravodajskú službu," dodal Miškovčík.

Pripomenul, že zimná údržba sa vykonáva podľa schváleného poradia dôležitosti miestnych komunikácií na základe intenzity a smerovania dopravy.

"Najprv sa udržiavajú komunikácie s premávkou mestskej hromadnej dopravy a vyššieho dopravného významu, ktorých dĺžka je 84,3 kilometrov (190 kilometrov údržby). Druhé v poradí sú cesty nižšieho významu, prevažne vnútroblokové komunikácie mestských sídlisk s dĺžkou 83,7 kilometra (167,4 kilometra údržby). Nakoniec sa udržujú komunikácie priľahlých častí mesta s dĺžkou 89,4 kilometra (170,8 kilometrov údržby). Popritom sa vykonáva údržba chodníkov," priblížil hovorca mesta.


Súvisiaci článok
Mesto vysadí vyše 800 nových stromov, 175 ich pribudne aj v Lesoparku Chrasť
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť