Bielu vranu založili v roku 2008 Aliancia Fair-play a VIA IURIS ako ocenenie spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu a spoločne ju udeľovali do roku 2018. Od roku 2019 ocenenie udeľuje občianske združenie Bystriny.
Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.
V Rade Bielej vrany, ktorá rozhoduje o nomináciách, sú napríklad Marek Adamov, herečka Táňa Pauhofová, kazateľ Daniel Pastirčák, či Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
Tento rok ju získalo aj niekoľko organizácií, ktoré výraznou mierou pomohli ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred ruským besnením. Medzi nimi aj Camp Žilina. Informoval o tom jeho zakladateľ, podnikateľ Milan Dubec na svojom Facebooku. Zásluhy však nebral na seba.
„Je to ocenenie každého, kto pomohol akokoľvek zmierniť následky hroznej vojny na Ukrajine. Camp Žilina dočasne ubytoval a pomohol viac ako 2100 ľuďom utekajúcim pred vojnou. Ďalším 5000 ľuďom sme poskytli zo zbierok humanitárnu pomoc - oblečenie, potraviny v prvých dňoch a týždňoch vojny, prostredníctvom Ukrainska Spilka / Українська Спілка. Takmer 1000 ľudí absolvovalo jazykové kurzy, aby sa mohli plnohodnotne zaradiť do slovenskej spoločnosti,“ napísal Dubec.
Camp Žilina to je 360 dobrovoľníkov, tisíce podporovateľov - ktorí prispeli do zbierok oblečenia, potravín, drogérie alebo finančne podporili Camp Žilina. Podporili nás aj desiatky firiem, ktoré pomohli, aby sme vedeli v Camp Žilina poskytnúť maximálnu pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou.
„Som hrdý na každého jedného, kto pomáhal či už v Camp Žilina alebo akokoľvek inak,“ uzavrel Dubec.
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť