Sobota 19. 04. 2025 06:51:54 | Meniny má Jela

Na UNIZA vytvorili novú školiacu miestnosť, ktorá spĺňa aj náročné požiadavky výskumníkov (FOTOGALÉRIA)

Žilinská univerzita v Žiline vzdeláva v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky študentov, výskumníkov aj učiteľov. V novobudovanej školiacej miestnosti LUIZA - Laboratórium umelej inteligencie na UNIZA - v Univerzitnom vedeckom parku prebiehajú vzdelávacie kurzy hybridnou formou, teda prezenčnou aj dištančnou. Informovala o tom Adriana Valentovičová z Oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA. Foto: UNIZA

Juliana Krčulová|16. november 2022|16:45:19


Súvisiaci článok
Žilinská univerzita neprestane vyučovať ani po 17. novembri
Čítajte viac >

Študenti, podľa slov Valentovičovej, riešia aj zložité výpočtové úlohy, pripojiť sa môžu i z domu, na vopred dohodnutý čas.

„Podarilo sa nám vytvoriť zázemie s kvalitným hardvérovým vybavením, ktoré splní aj náročné požiadavky výskumníckych skupín a doktorandov. V laboratóriu LUIZA môžu využívať výpočtovú techniku s grafickými kartami RTX3060, ktorá obsahuje 3584 CUDA jadier využiteľných pre náročné výpočty či simulácie. Súčasťou laboratória sú aj dve výkonnejšie karty RTX3080, každá s 8704 jadrami, takže laboratórium s 21 počítačmi ponúka viac než 90 000 GPU jadier. Študenti, ktorí potrebujú riešiť úlohy vo veľkej výpočtovej sile, si môžu rezervovať počítač od štvrtka do nedele,“ povedal prof. Róbert Hudec z FEIT UNIZA.

Valentovičová ďalej informovala, že školiaca miestnosť vznikla vďaka rozvojovému projektu Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA, financovanému z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

14112022_TS-LuiZA-01.jpg

„Začiatkom septembra sa v nej uskutočnila Letná škola strojového učenia ako pilotné overenie „bledned learning-u“ AI a ML (umelej inteligencie a strojového učenia). Najpopulárnejšou metódou v pomere efektivity a úspory času „blended learning“ sa aktuálne vzdelávajú študenti v letnej škole až do konca novembra 2022,“ popísala Adriana Valentovičová z Oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA.

Laboratórium LUIZA sa taktiež tri dni v týždni využíva aj na výučbu v oblasti počítačovej grafiky a programovania, pričom študenti riešia i zložitejšie výpočtové a kreatívne úlohy:

„Ďalšie dni ju môžu využívať doktorandi alebo výskumníci pri riešení svojich doktorských prác alebo vedeckovýskumnej činnosti. Na výkonnejšie počítače sa môžu prihlásiť zo svojho počítača z domu a využívať tak výpočtový hardvér laboratória LUIZA vzdialene,“ konkretizovala Valentovičová.

14112022_TS-LuiZA-03.jpg

Slávnostné otvorenie laboratória LUIZA sa uskutočnilo v piatok 11. novembra 2022 v Univerzitnom vedeckom parku Žilinskej univerzity. Kvalitný zámer projektu, ktorý podľa Valentovičovej pripravuje študentov na povolania budúcnosti vyzdvihol aj Ján Čelko, rektor UNIZA a ďalší pozvaní hostia, ako napríklad Pavol Rafajdus, prorektor pre vedu a výskum, Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing, Katarína Zábovská, riaditeľka Univerzitného vedeckého parku. O jeho význame a inovatívnej forme vzdelávania bližšie informovali Róbert Hudec, zodpovedný riešiteľ projektu z FEIT UNIZA, Michal Gregor a Milan Straka z LUIZA UNIZA, Lucia Hrebeňárová, riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania.

„Nová, hybridná forma vzdelávania je pre budúce povolania našich študentov nevyhnutnosťou. Mať k dispozícii kvalitné technické zázemie a podporu odborníkov je pre všetkých, ktorí chcú napredovať v nových technológiách, veľkým benefitom. Je to hlavne o časovom manažmente - učím sa, keď potrebujem a mám čas,“ dodáva prof. Róbert Hudec, ktorý s nadšením investuje čas do nových foriem vzdelávania rovnako ako do šikovných ľudí a študentov.

14112022_TS-LuiZA-04.jpg


Súvisiaci článok
UNIZA vidí zmiešanú realitu ako budúcnosť pre tréning krízových manažérov a záchranných zložiek
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť