Štvrtok 21. 11. 2024 08:09:31 | Meniny má Elvíra

Prvú stoličnú nemocnicu v Liptovskom Mikuláši otvorili pred 160 rokmi

Jej prevádzku spustili 1. januára 1859 na Moyzesovej ulici, v dome číslo 13. Podobné zariadenie ale zrejme v meste fungovalo aj predtým. FOTO: Múzeum Janka Kráľa, Liptovský Mikuláš

D U|5. január 2022|09:43:23

Zápis v mestskom protokole Liptovského Mikuláša hovorí o tom, že 15. novembra 1817 sa istý Joannes Červenka, šafraník zo Sučian, hlásil do „mestského špitálu“. No v žiadnom inom zápise sa už nič podobné nespomína.

„Správy o nemocnici nenachádzame ani v roku 1831 v správe Jána Scholtza, vrbickohuštáckeho richtára. Hovorí o veľkej neúrode zapríčinenej veľkým suchom a „ukrutnej drahote až natoľko, že ľudia chudobní, ktorí si neboli v stave obilie zadovážiť, padali od hladu na zem a následkom slabosti nevládali odolať morovej rane zvanej cholera trvajúcej od júla 1831 do januára 1832.“ Richtár Scholtz sa nezmieňuje o žiadnom zariadení, kde by mohli chorých umiestniť alebo izolovať,“ uvádza na Facebook profile Múzeum Janka Kráľa.


Súvisiaci článok
100 stavieb Žiliny: Mestské divadlo Žilina
Čítajte viac >

Jedinými ochrannými prostriedkami vtedy bola karanténa a dodržiavanie telesnej čistoty a hygieny: „V Uhorsku vypukla cholera. Pri cmiteri vystavali aj cholerový barak. Pánboh nebeský nech chráni toho, kto by sa do toho hrozného baraku dostal. Slúžnodvorský konal prísnu kontrolu nad obyvateľstvom, iste pamätáš na šušľavého Miša, čo pri cmiteri býva. Jeho poveril magistrát, aby každý deň pochodil všetky domy a zistil, či niekto neochorel. On aj zaklopal na obloky, ďalej si už netrúfal a šušľavo zakričal: „Pán majster, terú, či neterú? Toto je celá cisárska a kráľovská zdravotná ochrana pred cholerou. Naši tovariši sa vysmievajú, lebo aj ich otcovia spomínali, že pred rokmi, keď pustošila cholera, ani jeden garbiar neochorel. Vápno vraj ochráni pred nákazou,“ citácia, Ivan Stodola: Náš strýko Aurel.

Až v roku 1857 zriadili medzi obyvateľmi zbierku na prvú nemocnicu. Okrem peňazí získali aj nábytok, bielizeň, dokonca 2500 zlatých zvýšilo. Stoličná nemocnica bola určená pre: „...chorých domácich, ktorí nemôžu byť doma lekársky ošetrení, pre domáce tu onemocnelé osoby, ktoré by síce mohli byť vo svojich domácnostiach lekársky ošetrené, avšak pre svoj zdravotný stav sú schopné transportu, alebo sami si žiadajú nemocničnú opateru, pre choré cudzie osoby bez domova a pre syfilitikov a iné úradne ta odovzdané osoby,“ píše sa v listine z minulosti.


Súvisiaci článok
Premiéra Jánošíka v Žiline bola presne pred 100 rokmi
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť