Štvrtok 21. 11. 2024 15:36:08 | Meniny má Elvíra

Premiéra Jánošíka v Žiline bola presne pred 100 rokmi

1. decembra 1921 mal prvý slovenský hraný film Jánošík bratov Siakeľovcov svoju premiéru v americkom Chicagu v Atlantis Theatre a 3. januára 1922 na Slovensku v Žiline. TEXT A FOTO: TASR

Erika Filekova|3. január 2022|10:56:08

Historicko-dobrodružný film Jánošík (1921) sa zapísal do dejín slovenskej kinematografie hneď dvoma význačnými prvenstvami. Išlo o vôbec prvú snímku spracúvajúcu jánošíkovskú tematiku a druhé prvenstvo sa spája so zrodom slovenskej hranej tvorby.

V novembri 1920 založili americkí Slováci v Chicagu firmu Tatra Film Corporation za účelom nakrúcať drámy, veselohry, cestopisy a historické deje z prostredia slovenskej domoviny. Jedným z hlavných aktérov vzniku spoločnosti bol producent a majiteľ kina Ján Závodný. Nakrúcať prvý hraný film zo života slovenského ľudového hrdinu začal ako producent začiatkom leta 1921. Jaroslav Siakeľ film o chýrnej Jánošíkovej legende režíroval a Daniel Siakeľ sa postavil za kameru. Natáčalo sa na Slovensku v exteriéroch v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre.

25_2_2008_Slovaci_USA_03.jpg

Za svetovou produkciou nezaostával

Hlavného predstaviteľa stvárnil už vtedy známy divadelný herec Theodor Pištěk. Mária Fábryová, predstaviteľka Aničky, nielenže nemala skúsenosti s filmovaním, kamera jej dokonca naháňala strach. Odvtedy už nehrala v žiadnom filme.

Náklady na výrobu filmu sa vyšplhali až do výšky asi štrnásť a pol tisíca amerických dolárov. Jánošík (1921) nezaostával za svetovou produkciou a stal sa jedným z najpremietanejších diel svojej doby.

Premiéra snímky sa konala 25. novembra 1921 v českej Prahe, 1. decembra toho roku v americkom Chicagu a 3. januára 1922 v Žiline na Slovensku.

Slovensko je v prvej desiatke krajín sveta

Vďaka filmu Jánošík z roku 1921 sa Slovensko zaradilo medzi prvých desať krajín sveta, ktoré vyrobili dlhometrážny nemý hraný film. V roku 1995 ho Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) zapísala do svetového kultúrneho dedičstva. Jednu z dvoch dobových kamier, ktorými sa natáčalo, Slovenská liga v Amerike darovala v roku 2000 bývalému slovenského prezidentovi Rudolfovi Schusterovi. Druhá je v Slovenskom múzeu katolíckej jednoty v americkom Middletowne.

Slovenský zbojník už ožil na striebornom plátne viackrát. Jeho život sfilmoval aj režisér Martin Frič (1935) alebo Paľo Bielik (1962). Najnovšie spracovanie pod názvom Jánošík - Pravdivá história vzniklo v roku 2009 v réžii poľskej režisérky Agnieszky Holland a jej dcéry Kasie Adamik.


Súvisiaci článok
100 stavieb Žiliny: Nová synagóga
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť