Štvrtok 02. 05. 2024 22:09:26 | Meniny má Žigmund

100 stavieb Žiliny: Nová synagóga

V ďalšom pokračovaní článkov z rubriky 100 stavieb Žiliny sme si pre vás pripravili budovu Novej synagógy. Priblížime vám jej príbeh a architektúru. Foto: www.novasynagoga.sk

Juliana Krčulová|1. január 2022|15:35:35

Jedna z najkrajších židovských stavieb

Budova neologickej synagógy v Žiline patrí k najkrajším a z hľadiska architektúry najdôležitejším židovským stavbám na Slovensku. Stavba stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1861. Modernú budovu s kupolou projektoval nemecký architekt Peter Behrens. Jej výstavba prebiehala v rokoch 1928 až 1931. Informuje o tom Nová synagóga na svojej internetovej stránke.

Pavel Frankl, predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline, ozrejmil aj vtedajšiu situáciu v spoločnosti vo videoblogu uverejnenom na Youtube kanáli Nová synagóga Žilina: „Koncom 18. storočia, kedy v meste Žilina mohli bývať iba dve židovské rodiny, bolo to podobné ako v banských mestách – po tomto revolučnom roku 1848 sa pomery zmenili a do Žiliny sa nasťahovalo podstatne väčšie množstvo Židov, akonáhle to predpisy dovoľovali.“

Foto: WWW novasynagoga.sk

Frankl dodáva, že dovtedy Židia žili v okolitých mestečkách a dedinách. Spomína, že len v obci Varín žilo až 16 židovských rodín. Roku 1918 dochádza k násilnostiam a útokom voči židovskému obyvateľstvu. O štyri roky neskôr žije v meste Žilina 1 680 židov, čo tvorilo 14% obyvateľstva. Uvádza sa tak v publikácii Židia v Žiline od autorov Petra a Pavla Frankla.

Foto: WWW novasynagoga.sk

Nová namiesto starej

Výstavba neologickej synagógy podľa víťazného návrhu od Petra Behrensa sa uskutočnila na mieste vtedajšej synagógy, pričom predchádzajúcu stavbu sa rozhodli zbúrať. O tom, či to bol správny krok rozprával opäť Frankl: „Nebolo to celkom správne rozhodnutie podľa tých starých židovských zákonov, lebo stará synagóga by sa mala opustiť, nemala by sa búrať. Existuje aj taká povesť, že tí, ktorí rozhodli o zbúraní starej synagógy a postavení novej budovy, krátko po jej postavení zomreli,“ spomenul Frankl. Stavba presiahla význam mesta, stala sa jednou z najpozoruhodnejších architektonických pamiatok európskeho moderného hnutia na Slovensku.

„Neologická synagóga je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom. Od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou,“ dopĺňa Nová synagóga na svojej internetovej stránke.

V ankete v roku 2000 ju známi architekti zaradili medzi päticu najdôležitejších občianskych stavieb dvadsiateho storočia na Slovensku.

Foto: WWW novasynagoga.sk

Rozsiahla rekonštrukcia

Budova Novej synagógy v rokoch 2011 až 2017 prebehla rozsiahlou rekonštrukciou. Koordinátor rekonštrukcie, Marek Adamov, sa o nej vyjadril: „Robili sme, čo sme mohli, zažili sme, čo sme ešte nezažili. Na toto si budeme pamätať, hoci vysvetliť to niekomu, kto nebol pritom, nie je možné,” uviedol Adamov.

„Nová synagóga je pre nás hlavne lekciou z kontroly. Živelný a nestabilný proces, ktorý je riadený kolektívne, zahŕňa množstvo aktérov a je neustále sprevádzaný nepredvídateľnými zmenami ale aj postupne vyvíjajúcim sa pohľadom na jeho nové využitie,” zhodnotil architekt Martin Jančok.

Foto: WWW novasynagoga.sk

Adamov vo videoblogu Novej synagógy na stránke Youtube uvádza, že výstavy sú určitou nosnou časťou, ktorá sa v priestoroch Novej synagógy realizuje. Dodáva: „... ale okrem toho je tam množstvo ďalších akcií, ktoré sa tam konajú. Je tam aj verejný priestor, v ktorom sa ľudia môžu stretávať a vytvárať si svoj vlastný program,“ uvádza vo videoblogu Novej synagógy Marek Adamov. V priestoroch budovy sa nachádza aj kaviareň, v ktorej si návštevníci môžu oddýchnuť a spríjemniť chvíle dobrou kávou.


Súvisiaci článok
Rekonštrukcia a história Novej synagógy v Žiline (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť