Hoci je Slovensko typicky vidieckou krajinou, nakoľko obce (samosprávy bez štatútu mesta), tvoria 96 % zo všetkých obcí na Slovensku, sme jedinou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá nemá v žiadnom zákone definovaný vidiek. Podľa ZMOS to prispieva k neúspešnému znižovaniu regionálnych rozdielov a otáznemu prínosu čiastkových, namiesto systémových riešení.
„Slovenské obce sa líšia počtom obyvateľov, čo ich radí do rôznych veľkostných kategórií. Rovnako, nemajú identickú demografickú štruktúru, a tiež, adekvátne podmienky pre uspokojujúci prístup obyvateľov k rôznym formám verejných služieb. Hlavným cieľom dopadovej štúdie preto bude návrh východísk, zmien a podporných mechanizmov, spolu s príkladmi dobrej praxe ako kombinácie optimálnych riešení pretrvávajúcich štrukturálnych problémov,“ uviedol Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS.
Vidiek na Slovensku je mimoriadne špecifický, jednak z hľadiska lokalizácie sídiel (prihraničie, vnútroštátne regióny), ale aj čo sa týka vzdialeností obcí od miest, dopravnej obslužnosti, hustoty, či riedkosti osídlenia a s tým súvisiacimi mnohými štrukturálnymi problémami, ktoré vo výraznej miere limitujú všestranný rozvoj územia krajiny so snahou o ucelenú krajinotvorbu.
„Na základe získaných dát dokáže ZMOS kvantifikovať riešenia, ktoré sa budú dotýkať základných služieb a potrieb, možnosti medziobecnej spolupráce na spoločnom výkone verejných služieb, výpovednú hodnotu umocníme formuláciou riešení s uvedením príkladov dobrej praxe, ktoré už aktuálne vidíme na úrovni niektorých mikroregiónov ako prejav kooperácie, ktorý je zároveň aj investičnou príležitosťou,“ dodáva Kaliňák. Očakávajú, že s takto koncipovanou dopadovou štúdiou zároveň priamo podporia lokálnu hospodársku politiku, rozšíria nástroje zdieľanej samosprávy a samosprávy a pomôžu pri preukázateľnom probléme, ktorý sa týka neúspešného znižovania regionálnych rozdielov.
Dopadová štúdia je realizovaná v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu, v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť