Jánošíkova mučiareň
V centre Liptovského Mikuláša stojí najkrajšia budova na námestí, budova Prvého stoličného domu. V nej má dnes sídlo Múzeum Janka Kráľa. Vo svojich priestoroch mapuje históriu mesta. Pozrieť si môžete Pamätnú izbu básnika búrliváka Janka Kráľa, mikulášskeho rodáka, ale aj Jánošíkovu mučiareň v podzemí, aj s mučiacimi nástrojmi (dereš, škripec, španielska čižma). Jánošíka vypočúvali a mučili práve na Liptove a k dispozícii je aj zápisnica z týchto udalostí.
FOTO: tripadvisor.sk
Jánošíkova šibenica
V Liptovskom Mikuláši stojí aj pamätník postavený na počesť Juraja Jánošíka. Umiestnený je v lokalite Šibeničky a jeho autorom je Kysučan žijúci na Madagaskare Stanislav Machovčák. „Pochádzam z obce Staškov a odtiaľ pochádzali traja členovia Jánošíkovej družiny, Vrábel, Turiak a Gunčaga, ktorí boli súčasťou a z Turzovky, moje milé mesto, pochádzal Uhorčík,“ hovorí autor diela Stanislav Machovčák. Umelecké dielo stojí na mieste, kde kedysi Jánošíka obesili.
FOTO: Redakcia SP21
Galéria Kolomana Sokola
Od roku 2002 sídli v centre mesta, v najstaršej svetskej budove z 15. storočia, Galéria Kolomana Sokola. Významný slovenský grafik a maliar sa narodil v Liptovskom Mikuláši, žil a tvoril však najmä v Prahe, Paríži, Mexiku a USA. V galérii sú vystavené jeho diela (grafiky a kresby), ktoré umelec Slovensku daroval. Nechýbajú však ani zaujímavé osobné predmety, či fotografie, ktoré sú majetkom občianskeho združenia Spoločnosť Kolomana Sokola.
FOTO: visitliptov.sk
Vlkolínec
Malebná podhorská osada v Ružomberku je klenotom slovenskej ľudovej architektúry. Počiatky Vlkolínca siahajú do obdobia 14.storočia. Drevená architektúra a zástavba zrubových domčekov pripomínajú stredoveké dedinské sídlo. A dookola sa rozprestierajú lesy, polia a lúky. Od roku 1993 je Vlkolínec zaradený do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
FOTO: vlkolinec.sk
Areál vodného slalomu
Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši, v meste olympijských víťazov, býva dejiskom významných domácich a medzinárodných pretekov vo vodnom slalome. Štyri slalomové trate sa nachádzajú na južnom okraji mesta pri rieke Váh. „Jeho začiatok tvorí privádzací kanál zakončený štartovacím bazénom v dĺžke 680 metrov. Z toho sú vedené dve samostatné trate, ktoré sa približne v strede spájajú a ďalej pokračujú spolu späť do rieky Váh. Ľavá trať s ľahšou obtiažnosťou má názov ”Váh” a pravá kratšia, avšak náročnejšia sa volá ”Orava”. Hoci kanál bol umelo vyhĺbený, brehy vyložené oblými kameňmi pozvoľna klesajú do koryta a spoluvytvárajú prírodný charakter kanálu,“ uvádza Visit Liptov na svojom webe.
Ak ste vyznávačom adrenalínových športov, ste tu správne. Areál ponúka širokej verejnosti možnosť prenájmu vodnej plochy, ale aj adrenalínové aktivity: rafting, kayaking, hydrospeed, jazdu na štvorkolkách, lukostreľbu, či paintball.
FOTO: visitliptov.sk
Demänovská ľadová jaskyňa
Ľadové kráľovstvo očarí každého. Dychberúce priestory a útvary, ktoré sa formujú celé tisícročia, to je Demänovská ľadová jaskyňa v podzemí Liptova. Vstup do nej nájdete hneď pri vstupe do Demänovskej doliny. Jaskyňa ponúka krásnu ľadovú výplň, mohutné tvary unikátnej výzdoby, aj jaskynnú faunu. Rozprestiera sa na štyroch poschodiach s celkovou dĺžkou takmer 2,5 km. Pre návštevníkov je však sprístupnený iba úsek dlhý okolo 850 metrov a prehliadka jaskyne trvá 45 minút.
FOTO: Slovenský cestovateľ
Kúpele Liptovský Ján
Po náročnom dni je čas na oddych. Odporúčame ho v jednej z najkrajších lokalít Liptova, v Jánskej doline. Vstupnou bránou do nej je kúpeľná obec Liptovský Ján. Pramene v nej sú najväčším zdrojom minerálnej vody na Slovensku. Okrem liečebných procedúr, či wellness služieb, ponúka lokalita aj možnosti turistiky v Jánskej doline.
FOTO: Kúpele Liptovský Ján
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť